BROŻEK Maksymilian

BROŻEK Maksymilian BIO

Tytuł:

Jesień w ogrodzie (1971)

Technika:olej, płyta
Wymiary:80,5 x 61 cm
90,7 x 70,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

 

MAKSYMILIAN BROŻEK

Maksymilian Brożek urodził się w 1897 roku w Tarnowie, zmarł w 1977 roku w Limanowej. W 1916 roku rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni Jacka Malczewskiego oraz Stanisława Dębickiego. Naukę na uczelni zakończył w 1923 roku z tytułem artysty-malarza. Pięć lat później zdał Egzamin Państwowy z rysunków i malarstwa w Krakowie. W 1930 roku ukończył dodatkowo Państwowy Instytut Robót Ręcznych w Warszawie.
Przez większość życia pracował jako pedagog, początkowo w Prywatnym Gimnazjum Męskim w Radomsku, następnie w Prywatnym Wyższym Seminarium Nauczycielskim w Sanoku i w końcu w Seminarium Nauczycielskim oraz w Państwowym Gimnazjum Męskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po II wojnie światowej osiadł w Limanowej, gdzie pracował w miejscowej fabryce snycerskiej Juliana Fischera, a później znowu jako nauczyciel w Miejskim Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym w Limanowej. W kolejnych latach przeprowadzał się jeszcze do Ostrowca Świętokrzyskiego i Częstochowy, a w 1964 roku powrócił na stałe do Limanowej. Podjął pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej i nauczał rysunku oraz historii ubioru, a także prowadził własną galerię w domu przy ul. Kościuszki.
Maksymilian Brożek aktywnie uczestniczył w życiu środowisk artystycznych, był założycielem grupy malarzy "AGA" w Częstochowie oraz prezesem tamtejszego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizował również plenery malarskie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zajmował się malarstwem oraz grafiką: litografią i drzeworytem. Wykonywał prace o bardzo różnej tematyce, malował pejzaże, weduty, martwe natury, portrety, a także sceny rodzajowe i symboliczno-alegoryczne. Trudnił się również rysunkiem, stworzył cykl ilustracji do wydań utworów Adama Mickiewicza.
Prezentował swoje prace na wystawach, m.in. w Toruniu, Sanoku, Lublinie, Warszawie i Krakowie.

Artysta był nie tylko twórcą, ale także kolekcjonerem sztuki. Interesował się zwłaszcza dziełami sztuki ludowej i sakralnej oraz historycznymi przedmiotami codziennego użytku. Był jednym z założycieli Muzeum Regionalnego w Limanowej.

Maksymilian Brożek bywał nazywany "ostatnim malarzem Młodej Polski".
Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie czy Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MAKSYMILIANA BROŻKA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»