LONTY Sabina

Sabina Lonty urodziła się w 1945 roku w Gdańsku. Studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 1972 roku. Wraz z mężem, architektem i malarzem Romanem Lonty, prowadziła w Częstochowie Galerię Lonty-Petry. Brała udział w wystawach indywidualnych w Polsce,Holandii, USA, Grecji, Niemczech i Szwecji. Jej malarstwo sytuuje się na pograniczu realizmu i abstrakcji. Artystka wypracowała w swojej twórczości charakterystyczny styl. Prace malowane są niezwykle cienko, ich kolory przenikają się wzajemnie. Paleta barw jest mocno zawężona, najczęściej do brązów, ugrów i zieleni. Tematyka prac obejmuje przede wszystkim pejzaże, widoki miejskie, architekturę, kompozycje surrealistyczne. Kontury elementów kompozycji często rozmywają się przy krawędziach płótna w jednolitą, barwną plamę. Tworzy to wrażenie ulotności i tajemniczości, jak gdyby przedstawiona scena była zapisem snu rozpływającego się w momencie przebudzenia.

 

TEKSTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTKI

„Opanowany wytrawnie warsztat i szlachetnie, choć oszczędnie położone kolory, niezliczone odcienie zieleni, delikatne róże układają się w złożoną grę malarską. Plamy barwne wzbogacone światłem, miękko kształtowane przez warstwy laserunków pomagają w odczytaniu malarki wciąż od nowa, zależnie od pory dnia, naszego usposobienia i poruszeń. Kobieta przenosi na na płótno swe wzruszenia, chwile zachwytu nad małymi zdarzeniami rozgrywającymi się wokół nas. Zaszłościami stającymi się ciągle, którymi niestety, nie potrafimy odnajdywać. Artystka dostrzegając je i przeżywając głęboko, roztacza w obrazach widowiska z wątków rzeczywistości. Ale wyraża malarsko nastrój - nie rzeczy. Zaznacza na płótnie uczucie, dzięki któremu powstało malowidło. Tajemnica kunsztu Lonty polega na tym, że prace jej to zespalanie wielu wrażeń i przekazywanie tego za pomocą prostych w swym gruncie środków oraz pozostawienie niedopowiedzenia, pozwalającego na dopełnienie obrazu wzruszeniami, które jakże rzadko goszczą w naszym płytko przeżywającym czasie.”

- Jacek Werbanowski, „Cytaty ze współczesności”, Dwumiesięcznik Sztuka, nr 1/85, s.47

WYSTAWY INDYWIDUALNE


1984-1989 Galerie BWA: Katowice, Łódź, Częstochowa, Opole, Radom, Sandomierz, Poznań (Arsenał), Zielona Góra, Olsztyn, Gdańsk, Wrocław, Kraków;
1984 Galeria Smidise, Delft, Holandia;
1985 Galeria Nowogrodzka, Warszawa;
1985 Falcon Theatre, New Britain, CT, USA; 1985 Encinitos Building, Alice, TX, USA;
1986 Galeria Regina Pacis, Arnhem;
1986 Galeria Plaka, Ateny;
1986 Galeria 77, Wedel/Hamburg;
1987 Instytut Polski, Sztokholm;
1987 Norrbottens Museum, Lulea, Szwecja;
1987 Galeria Sztuki Polskiej, Warszawa;
1988 Galeria Le Boheme, Rotterdam;
1989 Rheinmuseum, Emmerich, RFN;
1989 Galeria Grosser Bachem, Kolonia.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

 

niedostępne

 

 

niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt