JOHN Edmund

EDMUND JOHN - NOTA BIOGRAFICZNA

Edmund John urodził się w 1894 roku w Warszawie, zmarł tamże w 1989 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, ale z powodu wybuchu I wojny światowej był zmuszony przerwać edukację. Od 1916 roku kontynuował studia na Politechnice Warszawskiej, rozpoczynając równocześnie naukę w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Stanisława Lentza i Edwarda Trojanowskiego. Dodatkowo uczył się malarstwa prywatnie, w pracowni Konrada Krzyżanowskiego.
Po ukończeniu studiów Edmund John rozpoczął pracę w Katedrze Rysunku Odręcznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Po II wojnie światowej wykładał w Katedrze Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W tym czasie chętnie wyjeżdżał na podróże artystyczne.
Jego ulubionym miejscem był Kazimierz Dolny, do którego często wracał. Tam też poznał swojego serdecznego przyjaciela, artystę, Tadeusza Pruszkowskiego. W Kazimierzu Edmund John prowadził kursy plenerowe dla studentów.
Artysta był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1919-1939 też członkiem Związku Polskich Artystów Grafików. Był też współzałożycielem, a od 1937 roku prezesem Koła Artystów Grafików Reklamowych.

Edmund John malował głównie akwarelą, uprawiał też malarstwo monumentalne, był autorem plafonu w Teatrze Narodowym w Warszawie i polichromii na Rynku Starego Miasta. Artysta często wykonywał grafiki. W swoich pracach przedstawiał widoki miast i architektury, a także epizody z legend i utworów literackich.
Artysta zajmował się również projektowaniem graficznym, uczestniczył w konkursach na godła i plakaty, projektował znaczki pocztowe, ekslibrisy i medale, wykonywał też projekty scenografii.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt