CHODOROWSKI Antoni

CHODOROWSKI Antoni BIO

Tytuł:

Idea

Technika:offset, papier
Wymiary:29 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
55,5 x 44 cm (z oprawą)
Uwagi:
Dedykacja autorska dla Jerzego Dudy-Gracza l.d.: "Szanownemu | Jurkowi | Antek Chodorowski "
Opisany p.d.: "8 wrzesień 94"
niedostepny

 

ANTONI CHODOROWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Chodorowski urodził się w 1946 roku w Chodorach, zmarł w 1999 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, ostatecznie jednak zmienił kierunek edukacji i w 1975 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (specjalność wzornictwo przemysłowe).
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Związku Polskich Artystów Karykatury.

Antoni Chodorowski zajmował się rysunkiem, grafiką, malarstwem oraz fotografią. Był jednym z czołowych przedstawicieli polskiego rysunku satyrycznego w latach 80. Po raz pierwszy jego rysunki zostały opublikowane w 1970 roku w czasopiśmie "Jazz Forum", w kolejnych latach współpracował z takimi pismami jak: "Szpilki", "Karuzela", "Czas" czy "Tygodnik Solidarność". Publikował również za granicą, np. w niemieckim czasopiśmie "Pardon".
Artysta zyskał ogromną popularność dzięki rysunkom satyrycznym komentującym współczesną sytuację społeczną oraz dzięki karykaturom znanych postaci z polskiej sceny politycznej. Poza satyrą Antoni Chodorowski tworzył projekty ilustracji książkowych, okładek płyt muzycznych, a także ekslibrisy.
Antoni Chodorowski działał również w dziedzinie krytyki sztuki i teatru - zajmował się pisaniem recenzji wystaw i spektakli. Jego teksty publikowano na łamach "Warszawskiego Informatora Kulturalnego" oraz "Filmu".

Antoni Chodorowski był wielokrotnie wyróżniany za swoją twórczość, zdobył m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu na Plakat Festiwalu Filmów Przeciwko Dyskryminacji Rasowej w Strasburgu (1975), Srebrną Szpilkę - nagrodę tygodnika satyrycznego "Szpilki" (1984), wyróżnienie Polonii Amerykańskiej "Zielony Złoty" (1995) czy II nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon w Legnicy (1999).

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ANTONIEGO CHODOROWSKIEGO

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»