PIKSA Agnieszka

Agnieszka Piksa urodziła się w 1983 roku. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w 2009 roku w pracowni Joanny Kaiser. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem ściennym oraz tworzeniem komiksów i instalacji artystycznych. W swoich pracach często cytuje literaturę piękną i naukową. Gra znaczeniami i nieporozumieniami. Tworzy zarówno tradycyjne narracje obrazkowe jak i ciekawe eksperymenty lingwistyczne. Jej pierwszy komiks zatytułowany "Albert Bienenstock" został wydany w 2009 roku.

Ponadto na rynku ukazało się jeszcze sześć innych publikacji jej autorstwa: "Miasto Komiksów – 1" (2009); "Miasto Komiksów – 2 – Historie bez dymków" (2010); "Polish female comics – Double portrait" (2012); "Komiks wierszem – 1 – Powrót barbarzyńców i nie" (2013); "Nieznany geniusz" (2013); "Wzory" (2017). Swoje rysunki publikowała także w magazynach: "Kush!", "Grid", "Zeszyty komiksowe"; "Piana Magazine".

ARTYSTKA O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

"Nie rysuję "porządnych" historii, według zasady decorum – ze światem przedstawionym, jednością miejsca, czasu i akcji, narratorem wszechwiedzącym, rozpoznawalnym bohaterem, z którym czytelnik chce się utożsamić. Mój narrator albo nic nie wie, albo go nie ma. Albo mówi coś innego niż to, co się dzieje. Pomału organizuję się żeby to zmienić, na razie zamówiłam scenariusz."

"Pewnym moim zamysłem jest uchwycenie różnych upływów czasu, innych niż "od lewej do prawej". Stąd zbiory zdarzeń wypunktowanych na jednej przestrzeni, można je czytać w wielu kierunkach. O to też chodzi w historiach bez początku i zakończenia, one opowiadają o czasie biegnącym po kształcie okręgu. To jak czas z epoki przedprzemysłowej – wszystko już było i wszystko się powtórzy, jak pora siewu i pora zbioru."

- Agnieszka Piksa w Rozmowie z Łukaszem Białkowskim, "Kobra – Działkowiec – Wróżka. Rozmowa z Agnieszką Piksą", Czasopismo Ha!art, nr 34 (1/2011).

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt