Zachęcamy do skorzystania z poniższych filtrów:

Najnowsze prace

Prace do 1000 zł

Prace w cenie 1000-2000 zł

Prace w cenie 2000-3000 zł

Prace w cenie 3000-5000 zł

Prace w cenie 5000-10000 zł

Prace w cenie powyżej 10000 zł


FILTRY TEMATYCZNE:

MALARSTWO ABSTRAKCYJNE [zobacz]

 

PEJZAŻ [zobacz]

 

CRACOVIANA [zobacz]

 

WARSZAWA [zobacz]

 

ARCHITEKTURA [zobacz]

 

EKSPRESJONIZM [zobacz]

 

MARTWA NATURA [zobacz]

 

PORTRET [zobacz]

 

 

Miesiąc w Krakowie

Marta Nobis - Panek, "Miesiąc w Krakowie", maj 2010


Siedziba Galerii Sztuki Attis znajduje się przy ulicy Starowiślnej 14, gdzie od 105 lat działa rodzinna firma Oprawa Obrazów BMR Lachmanowie. Galeria została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana, miłośnika sztuki, w szczególności zaś malarstwa polskiego XX wieku. W jego bogatych zbiorach znajdują się dzieła zarówno uznanych krakowskich artystów, jak i młodych, obiecujących indywidualności.

W ostatnich latach dzięki staraniom właściciela galerii niewielki dotąd lokal zyskał dodatkowe pomieszczenie, które umożliwia organizację wystaw. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto działalność wystawienniczą, prezentując bogatą kolekcję malarstwa polskiego II połowy XX wieku. Różnorodność eksponowanych prac zachwyca; na stosunkowo niewielkiej powierzchni mamy okazję podziwiać m.in. malarski abstrakcjonizm Eugeniusza Gerlacha, impresjonistyczne pejzaże Mariusza Drohomireckiego, intensywne, kontrastowe barwy obrazów Andrzeja Folfasa, geometryczne, wielobarwne "układanki" Małgorzaty Jenty-Dmitruk, martwe natury Grzegorza Bednarskiego, socrealistyczne obrazy Alojzego Siweckiego oraz dostojne portery młodych kobiet autorstwa Romana Zakrzewskiego.

Właściciel galerii nie ogranicza oferty galerii do stałej ekspozycji - pod koniec kwietnia ruszył projekt Galeria Attis dla młodych, którego celem jest pokazanie nowych tendencji w polskiej sztuce współczesnej. W pierwszej edycji projektu wzięły udział studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z wydziałów malarstwa, grafiki oraz architektury wnętrz: Joanna Gęsiorska, Adriana Myśliwiec, Aneta Podżorska oraz Karolina Źrebiec.

Każda z artystek prezentuje odmienny styl, razem tworząc mozaikę różnych tendencji. Dzieła pokazują rozmaite interpretacje i reinterpretacje rzeczywistości. Moją uwagę przykuły prace Adriany Myśliwiec, którą inspirują stare, pożółkłe fotografie znalezione w zapomnianych kątach strychu bądź w czasopismach z lat 70-tych i 80-tych. Artystka w zaskakujący sposób nadaje im nowe życie - jedną z technik jest pokrywanie zdjęć rdzą w procesie elektrolizy. Pani Adriana przyznała, że ten ciekawy efekt uzyskała drogą przypadku - zainspirował ją brat, który jest poszukiwaczem skarbów i odrdzewia znalezione w ziemi przedmioty. Rdza osadza się na innym przedmiocie bądź w misie, w której się ten proces dokonuje. Zanurzając w niej fotografie, uzyskała niecodzienny, świetny efekt.

Artyści biorący udział w projekcie Galeria Attis dla młodych nie ponoszą żadnych kosztów związanych z ekspozycją, natomiast w ich gestii pozostawiono ewentualny katalog/broszurę wystawy oraz sprawy organizacyjne związane z wernisażem. Wszyscy zainteresowani artyści, którzy chcą wziąć udział w projekcie, proszeni są o przesłanie swoich portfolio na adres: agnieszka.dudek@oprawa.com

Marta Nobis - PanekWróć do listy...

x
«
»