SOBOLEWSKI Stanisław

STANISŁAW SOBOLEWSKI

Stanisław Sobolewski urodził się w 1952 roku w Krakowie. Jest malarzem i pedagogiem. W latach 1971-1976 studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś w 1974 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1979 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa Zbigniewa Grzybowskiego. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W 2000 roku został mianowany profesorem sztuk plastycznych.

Twórczość Stanisława Sobolewskiego

Stanisław Sobolewski jest znany z obrazów ukazujących sceny z życia miasta. Artysta w swojej twórczości za pomocą złożonych metafor i przenośni nadaje pozornie prostym przedstawieniom złożoną treść. W latach 80. artysta tworzył prace ukazujące klaustrofobiczne wnętrza, które podejmowały problematykę uwikłania człowieka w opresyjne systemy.

Typowe dla twórczości Stanisława Sobolewskiego jest m.in. swobodne manewrowanie głównym motywem kompozycji, przedstawianie lewitujących przedmiotów, posługiwanie się skrótami perspektywicznymi i skosami. Dramatyzm obrazów podnosi kontrast między ruchliwością form a jakby zastygłym w nich czasem. Na tą swego rodzaju ekspresję silnie wpływa również gama barwna.

Stanisław Sobolewski w swoim malarstwie często łączy technikę olejną i akrylową. Artysta tworzy w nurcie realizmu i posługuje się dużymi plamami barwnymi, które oddziela wyraźnym konturem. W kompozycjach artysty zauważalne są wpływy kinematografii.

Stanisław Sobolewski - wystawy i kolekcje

Artysta brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. W 1990 roku miała miejsce wystawa indywidualna artysty w Pałacu Sztuki w Krakowie. W 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę poświęconą twórczości Stanisława Sobolewskiego w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Obrazy Stanisława Sobolewskiego znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych oraz kolekcjach publicznych i zbiorach muzealnych, jak Muzeum Narodowe w Krakowie i kolekcja Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA SOBOLEWSKIEGO

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»