ŚWIDER Michał

ŚWIDER Michał BIO

Tytuł:

Terra di ombra

Technika:technika własna, deska
Wymiary:25 x 30 cm
33,5 x 38 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Świder"

Obraz został sprzedany na XXXVIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (18 VI 2024) [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

MICHAŁ ŚWIDER

Michał Świder urodził się w Sędziszowie Małopolskim w roku 1962, zmarł w 2019 roku w Czernichowie pod Krakowem. Studiował pod kierunkiem Janiny Kraupe-Świderskiej i Zbysława Maciejewskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu w 1990 roku pozostał na macierzystej uczelni w charakterze wykładowcy, jednak niedługo później zrezygnował, aby skoncentrować się na własnym artystycznym rozwoju.

Malarstwo Michała Świdra

Prace Michała Świdra przedstawiają hermetyczne, nieruchome przestrzenie, które zdają się nie mieć początku ani końca. Wykreowane przez artystę pejzaże i wnętrza nabierają ponadczasowego, wyidealizowanego charakteru. W tych harmonijnych światach Michał Świder umieszcza statyczne postaci, zwłaszcza kobiece, przypominające posągi antycznych bóstw. Artysta chętnie przeplata mitologiczny mistycyzm z tematyką religijną - w pracach Michała Świdra można odnaleźć zarówno biblijną symbolikę, jak i cytaty z Pisma Świętego.

Stylistyka obecna w obrazach Michała Świdra odwołuje się do antyku oraz estetyki renesansowej - zwłaszcza kwitnącej wtedy sztuki fresków. Wrażenie to potęguje także chętnie używana przez artystę stonowana gama barwna, operująca odcieniami beżu, brązu i złota.

Oprócz malarstwa sztalugowego Michał Świder zajmował się również realizacjami monumentalnymi takimi jak malowidła ścienne dla plebanii w Płokach.

Michał Świder - wystawy

Michał Świder eksponował swoje prace podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W Polsce wystawiał się przede wszystkim w Krakowie - w Galerii Kersten oraz w Warszawie. Jako ważniejszą wystawę zagraniczną można wymienić "Cantiucum Canticorum – Pieśń nad pieśniami", która odbyła się w SoHo w Nowym Jorku w 1999 roku.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MICHAŁA ŚWIDRA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»