KRZYSZKOWSKI Jan

JAN KRZYSZKOWSKI

urodził się 8 grudnia 1893 roku w Krakowie, gdzie również zmarł 23 czerwca 1944 roku. Był polskim malarzem i nauczycielem. 
Studia rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale przerwał je, aby 17 sierpnia 1914 roku dołączyć do Legionów Polskich, w których służył do 1918 roku. Po 1919 roku podjął pracę jako nauczyciel gimnazjalny w Krakowie, a od 1926 roku pracował jako pedagog w Myślenicach. Należał do krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). W 1923 roku został wybrany na sekretarza tegoż związku. Pełnił również funkcje wiceprezesa Związku Legionistów Polskich.

Twórczość Jana Krzyszkowskiego

Jan Krzyszkowski specjalizował się w malarstwie pejzażowym i scenach rodzajowych. Jego obrazy przedstawiały głównie widoki z Myślenic i okolic. Malował wiejskie zabudowania, codzienne życie mieszkańców wsi (np. "Chata w Stróży" i "Hafciarka"), naturę ("Pejzaż wiosenny") oraz architekturę sakralną ("Kościół w Jaworniku", "Kościół w Obidowej").

Jan Krzyszkowski – wystawy i kolekcje

Prace Krzyszkowskiego były wystawiane m. in. w 1926 roku w Krakowie na letnim salonie krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz w 1930 roku we Lwowie, we współpracy ze zrzeszeniem Artystów Plastyków "Zwornik". 
Ponad dwadzieścia pięć lat po śmierci artysty, jego obrazy zaprezentowano na wystawie pt. "Myślenice w Malarstwie", która miała miejsce w 1970 roku w klubie "Uklejna" przy oddziale PTTK w Myślenicach. Dzieła Jana Krzyszkowskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»