Aktualności

Data dodania: 2014-03-31

Wystawa Kamila Kuzko - Kontrola (4 - 18 IV 2014 r.)

Kamil Kuzko

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Kamila Kuzko. Wydarzenie odbędzie się w ramach III edycji Cracow Gallery Weekend - Krakers.

 Wernisaż odbył się 4 kwietnia o godz. 18.30.

Kamil Kuzko - KONTROLA

Codziennie dokonujemy rewizji naszego wizerunku. Monitorujemy nasze ciało, ubiór, tworząc żywy autoportret. Kontrola nad tym jak widzą nas inni, wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Analiza wizerunku stanowi temat prac Kamila Kuzko. Artysta ukończył studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Marka Szymańskiego. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni prof. Piotra Korzeniowskiego na macierzystej uczelni.

Twórczość Kamila Kuzko łączy syntetyczne traktowanie postaci z geometryzacją kompozycji. W pracach artysty można odnaleźć odniesienia do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Charakter malarstwa artysty wiąże się z tworzonymi przez niego od połowy lat 90. muralami, których swoisty monumentalizm oraz kształtowanie konturem, pojawiają się na płótnach. Ściany podobnie jak obrazy, stają się scenami dla przedstawianych postaci. To człowiek oraz jego metafizyka stanowi główną treść sztuki Kamila Kuzko.

Na wystawie pojawią się najnowsze obrazy artysty, dotąd nieprezentowane. Powstałe na przestrzeni ostatniego roku, tworzą cykl prac, których cechą wspólną jest wykorzystanie surowego płótna. Tytułowa kontrola zostaje przełożona na formę i treść obrazów. Postaci wyabstrahowane z geometrycznego tła pozbawione są twarzy. Ich atrybuty tworzą zaszyfrowaną w symbolach historię. Mężczyzna z obrazu „Trener” kontrolując czas, trzyma w rękach piłkę z tarczą zegarową. W pracy przewodniej wystawy – „Autoportret ze sztalugą w tle”, postać artysty została poddana wszechogarniającej cenzurze jaką może doświadczyć człowiek - kontroli wszystkich zmysłów. Malarstwo Kamila Kuzko jest wieloznaczne i symboliczne. Jego obrazy należy czytać powoli, analizując każdy element. Zapraszam na wystawę. Agnieszka Julia Dudek

 

 

KAMIL KUZKO - NOTA BIOGRAFICZNA

kamil kuzko


Kamil Kuzko urodził się w 1981 roku w Lublinie. Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2008 roku obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. W tym samym roku rozpoczął staż asystencki w ramach środowiskowych studiów doktoranckich na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Marka Szymańskiego. W 2012 roku obronił tytuł doktora na tejże uczelni. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Piotra Korzeniowskiego.

 

WYBRANE WYSTAWY:

 
2014 - "Kontrola", Galeria Sztuki ATTIS, Kraków;
2013 - "Horyzont wolności", Elektrownia. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, Radom;
2013 - "Betreten vervboten?!", Norymberga; "Skąd? Dokąd?", Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków;
2012 - "Podróżowanie", Galeria Panorama, Tomaszowice;
2012 - "Nachbarn/Neighbors", Klosterbrauerei Weissenohe, Weissenohe (Niemcy);
2012 - "No Budget Show 4", MOCAK, Kraków; "Absolwenci", Galeria Zajezdnia, Lublin;
2012 - "Identity – międzynarodowy projekt artystyczny", Dworzec Towarowy, Kraków;
2012 - "Stroke – Urban Art Fair", Galerie Artelier, Monachium;
2012 - Dyplom – początek drogi, Pałac Sztuki, Kraków;
2011 - "Markieter Ort – Miejsce Naznaczone", Internationale Zeitgenossische Kunstausstellung, Zentrifuge auf AEG, Norymberga;
2011 - "Interpretacje", Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków;
2011 - "Graffiti vs. Street art", Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin;
2010 - "Zero", Galeria Lipowa 13, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin;
2010 - "No Budget Show 2", Warsztaty Kultury, Lublin;
2010 - "Miejsce naznaczone – Markieter Ort", Dworzec Towarowy, Kraków;
2009 - "II Ogólnopolskie Triennale Granice Rysunku", Galeria Miejska ZSP, Rzeszów;
2009 - "Mistrz i Uczniowie. Pracownia Profesora Grzegorza Bednarskiego", Galeria Pod-Nad, Tarnowskie Góry;
2009 - "Promocje 2009. 19 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych", Galeria Sztuki w Legnicy, Legnica;
2009 - "Samsung art master", wystawa pokonkursowa, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa;
2009 - "II Ogólnopolskie Triennale Granice Rysunku", Galeria ASP w PWST, Kraków.

 


Kamil Kuzko - KONTROLA


Codziennie dokonujemy rewizji naszego wizerunku. Monitorujemy nasze ciało, ubiór, tworząc żywy autoportret. Kontrola nad tym jak widzą nas inni, wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Analiza wizerunku stanowi temat prac Kamila Kuzko. Artysta ukończył studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Marka Szymańskiego. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni prof. Piotra Korzeniowskiego na macierzystej uczelni. Twórczość Kamila Kuzko łączy syntetyczne traktowanie postaci z geometryzacją kompozycji. W pracach artysty można odnaleźć odniesienia do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Charakter malarstwa artysty wiąże się z tworzonymi przez niego od połowy lat 90. muralami, których swoisty monumentalizm oraz kształtowanie konturem, pojawiają się na płótnach. Ściany podobnie jak obrazy, stają się scenami dla przedstawianych postaci. To człowiek oraz jego metafizyka stanowi główną treść sztuki Kamila Kuzko. Na wystawie pojawią się najnowsze obrazy artysty, dotąd nieprezentowane. Powstałe na przestrzeni ostatniego roku, tworzą cykl prac, których cechą wspólną jest wykorzystanie surowego płótna. Tytułowa kontrola zostaje przełożona na formę i treść obrazów. Postaci wyabstrahowane z geometrycznego tła pozbawione są twarzy. Ich atrybuty tworzą zaszyfrowaną w symbolach historię. Mężczyzna z obrazu „Trener” kontrolując czas, trzyma w rękach piłkę z tarczą zegarową. W pracy przewodniej wystawy – „Autoportret ze sztalugą w tle”, postać artysty została poddana wszechogarniającej cenzurze jaką może doświadczyć człowiek - kontroli wszystkich zmysłów. Malarstwo Kamila Kuzko jest wieloznaczne i symboliczne. Jego obrazy należy czytać powoli, analizując każdy element. Zapraszam na wystawę.

 
Agnieszka Julia Dudek

 

  
Kamil Kuzko wystawa

Kamil Kuzko, Autoportret ze sztalugą w tle

Obrazy artysty dostępne w naszej Galerii.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

 

 fot. Agnieszka Julia Dudek i Ryszard Lachman

 

 

 

fot. Marcin Świdziński

 

 

 

Krakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cracow Gallery Weekend KRAKERS jest krakowską adaptacją formuły gallery weekendu wypracowanej i funkcjonującej między innymi w Berlinie, Paryżu, Warszawie i Poznaniu. W trakcie trzech dni trzeciej już edycji wydarzenia (4-6 kwietnia 2014 r.) galerie otworzą swoje podwoje, aby ukazać bogactwo sztuk wizualnych.

Głównym celem Cracow Gallery Weekendu KRAKERS jest popularyzacja sztuki współczesnej, kształtowanie kompetencji kulturowych, promocja młodych twórców oraz propagowanie odwiedzania galerii sztuki, jako wartościowego modelu uczestnictwa w kulturze. Projekt promuje miejsca poświęcone kulturze oraz dąży do konsolidacji artystycznego środowiska krakowskiego i utworzenia współpracującej platformy kulturalnej. Podstawowym elementem wydarzenia będą 24 specjalnie przygotowane w krakowskich galeriach wystawy. Dodatkowo do wydarzeń towarzyszących należeć będzie dyskusja dotycząca inwestowania w sztukę i tworzenia kolekcji, spotkania z artystami, kuratorami i krytykami, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii.

Hasłem trzeciej edycji Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2014, wybranym wspólnie przez krakowskie galerie, jest „Sztuka jest tutaj!”, które można interpretować na wielu płaszczyznach. Po pierwsze pragniemy poprzez nie zamanifestować w sposób jasny i czytelny obecność galerii sztuki w Krakowie – chodzi tu zarówno o obecność fizyczną w konkretnych miejscach, jak i samo podkreślenie znaczenia obecności galerii dla miasta. Po drugie wybrane hasło ma podkreślić istotne znaczenie i rolę krakowskich galerii – miejsc debiutów artystów – dla całego rynku sztuki w Polsce. Po trzecie hasło „Sztuka jest tutaj!” podkreśla egalitarny wymiar Cracow Gallery Weekend, w którym biorą udział zarówno zasłużone i stale funkcjonujące galerie, jak również miejsca ze swej natury czasowe i prowadzone przez hobbystów. Chcemy poprzez to budować sieciowość – platformę współpracy, twórczej wymiany myśli i doświadczeń, powodującą rozwój rynku sztuki w Polsce.

KRAKERS to pierwszy organizowany w Krakowie galery weekend. Został zainicjowany przez Małgorzatę i Marcina Gołębiewskich – prowadzących galerię Art Agenda Nova oraz Fundację Wschód Sztuki. Celem KRAKERSA jest pokazanie, że nie tylko wielkie publiczne instytucje, ale także prywatne i niszowe inicjatywy tworzą kulturalną mapę Krakowa. Projekt promuje młodych twórców oraz miejsca poświęcone kulturze. Dąży ponadto do konsolidacji artystycznego środowiska krakowskiego i utworzenia współpracującej platformy kulturalnej przy zachowaniu indywidualnej specyfiki poszczególnych miejsc.

Cracow Gallery Weekend odbył się dotychczas dwukrotnie: w czerwcu 2012 r. i czerwcu 2013 r. Obie edycje spotkały się z pozytywnym odbiorem publiczności.

Więcej o informacji o wydarzeniu na stronie internetowej www.cracowgalleryweekend.pl i fanpage www.facebook.com/krakowskigalleryweekend.

powrót do listy aktualności

x
«
»