Aktualności

Data dodania: 2014-03-12

Wystawa Kamili Gruszeckiej - Rabia (Ogród) 21.03-3.04.2014 r.

 Zapraszamy na wernisaż wystawy Kamili Gruszeckiej.

Kamila Gruszecka - Rabia (Ogród)

Malarstwo Kamili Gruszeckiej jest odbiciem kobiecej natury, jej lęków i pragnień. Artystka poprzez uchwycenie widzialnego, chce opowiedzieć o tym co wewnątrzPrzedstawia strój, by ukazać nagość, natomiast ciało by opisać duszę. Artystka urodziła się w 1989 roku. Obecnie studiuje na V roku malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka, mimo młodego wieku może pochwalić się udziałem w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Twórczość Kamili Gruszeckiej łączy w sobie abstrakcję i fotorealizm. Praca nad obrazami jest wieloetapowa. Wstępne szkice obrazów powstają w formie kolaży. Zrodzona wówczas kompozycja zostaje przełożona na materię płótna i farb. Abstrakcja ornamentu wypełniającego przestrzeń obrazu skontrastowana jest z realizmem. Postacie kobiet na obrazach to swoiste autoportrety, które jak wskazuje autorka dążą do anonimowości i są wyłącznie środkiem do stworzenia symbolu człowieka. Wśród artystycznych inspiracji wymienia sztukę Jessicy Tremp i Adriany Czernin.

Wystawa w Galerii ATTIS jest pierwszą indywidualną wystawą artystki, na której zobaczymy obrazy powstałe na przestrzeni ostatniego roku oraz najnowsze dotąd nieprezentowane prace. Ubrane w ornament postacie kobiet-kwiatów tworzą ogród pełen zmysłowej tajemnicy. W języku arabskim imię Rabia oznacza Ogród. Mieniące się intensywnymi barwami prace, łączy motyw wychodzących poza kadr obrazu postaci kobiet. Niczym kwiaty wyrastają z krawędzi płótna. Prezentowany cykl obrazów związany jest zainteresowaniem artystki sztuką turecką oraz statusem kobiety w islamie. Główną inspiracją prac była wywołująca skandal w krajach muzułmańskich książka Smak miodu syryjskiej autorki Salwy an-Nu′ajmi. To ona natchnęła ją do połączenia ornamentu, koloru i kobiety.

Obraz przewodni wystawy Galija (Pachnąca) zapoczątkował cykl. Jak zaznacza artystka, kobieta z obrazu to Tulipan. Malarka wyjaśnia, że biały tulipan jest symbolem niewinności i czystości, przymiotami z którymi powinny być utożsamiane tureckie kobiety. Artystka podkreśla, że kobiety przywdziewają maski: Chowają twarze, jak gdyby to, co można by było z nich wyczytać, było bardziej wstydliwe niż nagie ciała. Zasłonięte ornamentem kobiety-kwiaty, zawieszone w przestrzeni, nasycone kolorem i zmysłowością tworzą wonny ogród Kamili Gruszeckiej. Zapraszam na wernisaż.

 

Agnieszka Julia Dudek


Dariusz Gruszecka wystawaKamila Gruszecka, Galija (Pachnąca), olej, płótno, 170 x 170 cm

 

 

Prace artystki w ofercie Galerii

 

Fotorelacja z wernisażu:
 

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

wystawa kamila gruszecka

(fot. Agnieszka Julia Dudek)

kamila gruszecka

 

 

 

 

 

 

Kamila Gruszecka urodziła się w 1989 roku. Ukończyła Liceum Plastycznego w Kielcach o specjalizacji tkanina artystyczna. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem i tkaniną unikatową.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2014 Kobiety o kobietach”, Galeria Sztuki Batko, Świątniki Górne;
  „Oblicza Azji”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu;
2013 „Oblicza Azji”, Muzeum Etnograficzne w Warszawie;
  „Jeżeli”, wystawa malarstwa studentów pracowni prof. Leszka Misiaka. Piwnice Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków;
  "Kwiaciarnia", Sale zamku w Otmuchowie;
  „Ciało”, Wystawa rysunku studentów pracowni prof. Bogusławy Bortnik-Morajdy, Galeria Floriańska 22; Kraków;
  SZTUKOBRANIE vol. III. Targi Młodej Sztuki, Mały Rynek, Kraków;
  VERBINDUNG - POWIĄZANIA - vol. 2., Wystawa studentów ASP w Krakowie,Polski Instytut w Düsseldorfie;
2012 VERBINDUNG - POWIĄZANIA - vol. 1.,Wystawa studentów ASP w Krakowie, Polish Institute Düsseldorf;
  SZTUKOBRANIE vol. II. Targi Młodej Sztuki, Klub pod Jaszczurami, Kraków; 
  SZTUKOBRANIE vol. I. Targi Młodej Sztuki, Artefact Cafe, Kraków;
  Kolekcja rysunków Wystawa rysunku studentów pracowni prof. Bogusławy Bortnik-Morajdy, Kraków Galeria Promocyjna Akademii Sztuk Pięknych, Kraków;
2011 Partykuły graficzne, II  edycja, Kolanko No 6. Kraków;
  Partykuły graficzne, I  edycja, Klub Pauza, Kraków;
2008 Coś o kobietach, Kino "Moskwa", Kielce;
  INTRO, Plexus Gallery, Kraków.

 

Patronat medialny:

powrót do listy aktualności

x
«
»