Aktualności

Data dodania: 2013-04-03

Wystawa Mariusza Drohomireckiego - Trzy plenery (11 - 25 IV 2013 r.)

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Mariusza Drohomireckiego.

 Trzy plenery

Mariusz Drohomirecki nieustannie szuka inspiracji w plenerze. Odnajduje ją w roztoczańskim krajobrazie, widokach krakowskich ulic widzianych z dachów kamienic oraz w pełnych słońca włoskich miasteczkach. Podobnie jak koloryści, malarz wywyższył kolor ponad rysunek. Pośpiesznie zanotowane w plenerze obrazy artysta kończy w pracowni. Tam powstają powoli, warstwa po warstwie, tworząc mięsistą materię.

Artysta studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. W kolejnym roku otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w plenerach organizowanych przez znanego kolekcjonera Krzysztofa Musiała w jego posiadłości w Prowansji.

Na wystawie zobaczymy obrazy inspirowane krajobrazami trzech krajów: Włoch, Czarnogóry i Polski. Obok pejzaży pojawią się również autoportrety z lat 2002-2013. Ze Szczebrzeszyna pochodzi cykl zanurzonych w słońcu sadów z drewnianymi chatkami w tle (Sad na Roztoczu). Artysta posiadał pracownię przy Rynku Głównym w Krakowie, który także jest częstym tematem jego obrazów. Jeden z tych widoków zobaczymy na wystawie. Gorące słońce Włoch pojawia się w obrazach przedstawiające miasteczko Cicerale. Przeciwieństwem dla impresjonistycznych pejzaży są ekspresjonistyczne autoportrety. Tworzone nieprzerwanie od 1993 roku składają się na grupę kilkuset prac. Werystyczne i niemalże karykaturalne stanowią niezwykły malarski dziennik nastrojów i uczuć artysty. Zapraszam na wystawę.

 

Agnieszka Julia Dudek

 

Mariusz Drohomirecki Cicerale

Mariusz Drohomirecki, Widok na Cicerale, 2008-2011

 Inne prace artysty w ofercie Galerii

 

 

 

Mariusz Drohomirecki urodził się w 1958 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. Artysta tworzy głównie pejzaże krakowskich kamienic, podwórek, mostów, widzianych z pobliskich dachów. Analiza refleksów światła przywołują ducha artystów szkoły z Barbizon - szczególnie Camille"a Corota. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach w kraju (zbiory: Polska Akademia Nauk w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu) i za granicą. Artysta był laureatem Ogólnopolskiego Triennale Autoportretu w Radomiu - Grand Prix w 1997 r. oraz otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wybrane wystawy indywidualne: 1995 – Kraków, Grotta Nobil; 1999 – Moszna – Galeria Malarstwa Zamek (wspólnie z Mariuszem Dudkiem);2000 – Radom, Muzeum Sztuki Współczesnej; 2002 – Kraków, Galeria Piano Nobile; 2004 – Prudnik, Muzeum Ziemi Prudnickiej.

 

 

Fotorelacja z wernisażu:
 

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

wystawa mariusz drohomirecki

 (fot. Agnieszka Julia Dudek)

 

 

 

powrót do listy aktualności