Aktualności
Wystawa Mariusza Drohomireckiego - Trzy plenery (11 - 25 IV 2013 r.)
Zapraszamy na wystawę malarstwa Mariusza Drohomireckiego.
Trzy plenery Mariusz Drohomirecki nieustannie szuka inspiracji w plenerze. Odnajduje ją w roztoczańskim krajobrazie, widokach krakowskich ulic widzianych z dachów kamienic oraz w pełnych słońca włoskich miasteczkach. Podobnie jak koloryści, malarz wywyższył kolor ponad rysunek. Pośpiesznie zanotowane w plenerze obrazy artysta kończy w pracowni. Tam powstają powoli, warstwa po warstwie, tworząc mięsistą materię. Artysta studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. W kolejnym roku otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w plenerach organizowanych przez znanego kolekcjonera Krzysztofa Musiała w jego posiadłości w Prowansji. Na wystawie zobaczymy obrazy inspirowane krajobrazami trzech krajów: Włoch, Czarnogóry i Polski. Obok pejzaży pojawią się również autoportrety z lat 2002-2013. Ze Szczebrzeszyna pochodzi cykl zanurzonych w słońcu sadów z drewnianymi chatkami w tle (Sad na Roztoczu). Artysta posiadał pracownię przy Rynku Głównym w Krakowie, który także jest częstym tematem jego obrazów. Jeden z tych widoków zobaczymy na wystawie. Gorące słońce Włoch pojawia się w obrazach przedstawiające miasteczko Cicerale. Przeciwieństwem dla impresjonistycznych pejzaży są ekspresjonistyczne autoportrety. Tworzone nieprzerwanie od 1993 roku składają się na grupę kilkuset prac. Werystyczne i niemalże karykaturalne stanowią niezwykły malarski dziennik nastrojów i uczuć artysty. Zapraszam na wystawę.
Agnieszka Julia Dudek
MARIUSZ DROHOMIRECKI - NOTA BIOGRAFICZNA
Mariusz Drohomirecki "Widok na Cicerale" (2008-2011) Mariusz Drohomirecki urodził się w 1958 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. Artysta tworzy głównie pejzaże krakowskich kamienic, podwórek, mostów, widzianych z pobliskich dachów. Analiza refleksów światła przywołują ducha artystów szkoły z Barbizon - szczególnie Camille"a Corota. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach w kraju (zbiory: Polska Akademia Nauk w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu) i za granicą.
Artysta był laureatem Ogólnopolskiego Triennale Autoportretu w Radomiu - Grand Prix w 1997 r. oraz otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Wybrane wystawy indywidualne: 1995 – Kraków, Grotta Nobil; 1999 – Moszna – Galeria Malarstwa Zamek (wspólnie z Mariuszem Dudkiem);2000 – Radom, Muzeum Sztuki Współczesnej; 2002 – Kraków, Galeria Piano Nobile; 2004 – Prudnik, Muzeum Ziemi Prudnickiej.
FOTORELACJA Z WERNISAŻU
(fot. Agnieszka Julia Dudek)