Aktualności

Data dodania: 2013-03-05

Wystawa Adama Marczukiewicza - Pomiędzy pejzażem a figuracją (14-28 III 2013 r.)

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Adama Marczukiewicza.

Pomiędzy pejzażem a figuracją

Pomiędzy lirycznymi krajobrazami a figuralnymi narracjami rozgrywa się malarstwo Adama Marczukiewicza. Wielowątkowość twórczości artysty urzekła mnie kiedy odwiedziłam pierwszy raz jego pracownię, gdzie świetliste płótna pejzaży sąsiadowały z groźnie spoglądającymi postaciami oraz spiętrzonymi kompozycjami bliskimi abstrakcji. Prace te, konsekwentnie tworzą cykle: pejzaży, figuracji, martwych natur i opuncji. Adam Marczukiewicz studiował na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom obronił w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1986 roku. Nieocenione lekcje malarstwa pejzażowego oraz realizmu magicznego artysta wykorzystał do stworzenia własnej estetyki.
Na prezentowanej wystawie zobaczymy obrazy powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jednym z nich jest praca Zimowe granie stanowiąca obraz przewodni ekspozycji, z krakowskim pejzażem w tle (widok z pracowni) stanowi zaproszenie do przeniesienia się w świat wspomnień z wyprawy malarza do chorwackiego miasteczka Lovran na półwyspie Istria. Na jednym z obrazów pojawiła się willa Atlanta, w której przebywał Stanisław Witkiewicz. Na innych płótnach, urokliwe zakątki tego miejsca, nasycone południowym słońcem, migoczą feerią barw. Na ekspozycji znajdą się również zaszyfrowane w symbolach i frywolnych niedopowiedzeniach kompozycje z cyklu 622 upadki Bunga zainspirowane książką Witkacego (622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta). Na jednym z obrazów, jabłko – owoc pokusy, stanowi „istotny argument” rozmowy, natomiast w innym obietnice zostają porównane do kwiatu dmuchawca. Wszystkie te prace składają się na malarstwo pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią Adama Marczukiewicza. Zapraszam na wystawę.


Agnieszka Julia Dudek

adam marczukiewicz

Adam Marczukiewicz, Zimowe granie, 2013 r.

 

Inne prace artysty w ofercie Galerii

 

Adam Marczukiewicz urodził się w 1958 roku w Olkuszu. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza obronił w 1986 roku. W latach 1988-1990 był asystentem na Wydziale Grafiki.
 
 Wybrane wystawy indywidualne:
1986 - Galeria Farbiarnia, Kraków; 1989 - Galeria Kauffmann, Bopfingen, Niemcy; 1990 - Galeria Atmosphere, Bremen, Niemcy; 1992 - Na krańcu rzeczywistości”, Galeria ZPAF, Kraków; 1995 - Galeria Pod Złotym Lewkiem, Kraków; 2000 - Galeria Estera, Kraków; 2001 - Brzmienia koloru”, Galeria Belotto, Warszawa; 2002 - O ulotności wartości”, Galeria Weiss Nowina Konopka, Kraków; 2003 - Skały i morze”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2004 - Pół na pół z Andrzejem Warzechą”, Galeria Weiss Nowina Konopka - Kraków; 2006 - Pochwała koloru”, Galeria Autorska Bronisława Chromego, Kraków; 2006 - Ring wolny”, Mini Galeria - Śródmiejski Ośrodek Kultury; 2008 - To co lubię”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2009 - Sny na jawie”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2010 - Są takie miejsca”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków, 2012 - Lungomare - Galeria 111, Szczecin; 2012 – Lungomare, Galeria LAURUS (Lovran – Chorwacja).


Patronat medialny:

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

 

 

(fot. Agnieszka Julia Dudek)

 

 

Wernisaż w obiektywie Wacława Klaga (Dziennik Polski)

 

 

Media o wystawie:

 

Relacja wystawy na portalu Artinfo.pl:Wędrówka wyobraźni.

 

Jolanta Antecka  (Dziennik Polski) o wystawie Pomiędzy pejzażem a figuracją.

Attis: obrazy i 100-letnie ramy

Adam Marczukiewicz należy do artystów lubianych przez publiczność i kolekcjonerów. Obecnie wybór jego obrazów można oglądać w krakowskiej galerii Attis, przy ul. Starowiślnej 14, miejscu z historią i tradycjami.

Adam Marczukiewicz wziął od swojego mistrza, Zbysława Maciejewskiego, manifestowane w pejzażach piękne światło i radość koloru. Czasem podgląda podmiejskie życie i opowiada je swoim językiem malarskim.Te dwa główne tematy w malarstwie Marczukiewicza oglądamy obecnie w galerii Attis.

Galeria, od kilku lat obecna na mapie kultury, mieści się w starej, liczącej 107 lat, pracowni oprawy obrazów. Założyła ją i prowadzi rodzina Lachmanów. Galeria zaczęła działalność od pokazów rodzinnej kolekcji. To może się zdarzyć tylko w Krakowie...

(AN)

Jolanta Antecka, Attis: obrazy i 100-letnie ramy, Dziennik Polski, nr 69, 22.03.2013, s. 12.

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»