Aktualności

Data dodania: 2013-02-22

Malarstwo Mariusza Drohomireckiego

Widoki Krakowa malowane z dachów kamienic oraz włoskie krajobrazy.

Mariusz Drohomirecki urodził się w 1958 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych 
w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. Artysta tworzy głównie pejzaże krakowskich kamienic, podwórek, mostów, widzianych z pobliskich dachów.

Jak pisał Grzegorz Bednarski: "Mariusz Drohomirecki jest malarzem, który zna wszystkie dachy Krakowa. Zakochany w pejzażu od wielu lat uporczywie maluje krajobraz dążąc do sugestywnego oddania rzeczywistości poprzez barwę i światło." (Grzegorz Bednarski, Kraków lipiec 2004, fragment pochodzi Katalogu Drohomirecki)

Liczne widoki mostów na Wiśle oraz analiza refleksów światła przywołują ducha artystów szkoły z Barbizon - szczególnie Camille"a Corota. Obrazy artysty pełne są mięsistej faktury i nasyconego koloru.

 

Mariusz Drohomirecki Cicerale

Mariusz Drohomirecki, Pejzaż z Krakowa zimą (2005-2012)

Drugą niezwykle ważną inspiracją dla malarza jest włoski krajobraz. Na tych obrazach dominuje świetliste i migotliwe światło oraz gorące kolory uchwycone w plenerze

Jednym z takich pejzaży jest Widok na Cicerale. Praca w ogrodzie stała się pretekstem do przedstawienia widoku małego miasteczka na południu Włoch.

 

Mariusz Drohomirecki Cicerale

Mariusz Drohomirecki, Widok na Cicerale (2008-2011)

 

Inne prace artysty w ofercie Galerii

powrót do listy aktualności

x
«
»