Aktualności

Data dodania: 2010-09-26

Artykuł Jolanty Anteckiej na temat Miry Skoczek-Wojnickiej "Rozważania o geometrii"

 

Rozważania o geometrii

Obecność geometrii w sztuce jest równie dawna jak sama sztuka; od egipskich piramid po awangardowe nurty XX wieku.

 

„Rozważania o geometrii” – wystawa obrazów Miry Skoczek-Wojnickiej, otwarta w sobotę w galerii Attis (Starowiślna 14) – jest interesującym malarskim dyskursem z tą długa obecnością.

W cyklu nowych obrazów krakowska artystka odnosi się do geometrii w różnych epokach. Znajdziemy wyraźne nawiązania do renesansu, doby szczególnie faworyzowanej przez malarkę, cytowanej w wielu jej pracach, malarskich i graficznych, są odniesienia do XX-wiecznej awangardy od suprematyzmu poczynając. Jest również przewrotny dialog z geometrycznym porządkiem w obrazie i całą podporządkowaną mu kompozycją.

Znajdziemy podjęcie i rozwiązania problemów malarskich; wyważania kompozycji (interesujący „niedomalowany” obraz), wykorzystania podobrazia. Problemy nie nowe, ale ciekawie, indywidualnie rozwiązywane. Mamy obraz ideowo nawiązujący do Malewicza, namalowany na workowym płótnie o grubym splocie, wykorzystujący naturalnie faktury, jest obraz, w którym naciągnięte na blejtram płótno niejako „ubiera” modelkę. Wszystko to utrzymane jest w klimacie i charakterze malarstwa Miry Skoczek Wojnickiej, zakotwiczonego w kulturze śródziemnomorskiej, ale ukształtowanego w ostatnich dekadach XX wieku. (AN)

 

Jolanta Antecka, Rozważania o geometrii, „Kronika Krakowska”, [w:] „Dziennik Polski”, nr 224, 26.09.2011, s. 4.

 

Mira Skoczek_Wojnicka artykuł

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»