Aktualności

Data dodania: 2010-11-04

Artykuł Jolanty Anteckiej na temat wystawy Aleksandra A. Łabińca "Galeria Attis: Dialog z informelem"

 

 

Galeria Attis: Dialog z informelem

 

W galerii Attis, przy ulicy Starowiślnej 14 mamy tym razem spotkanie nie z wyborem z własnych zbiorów galerii, ale z pracami autora.

 

„Informel – psychologia koloru” to prezentacja obrazów Aleksandra Andrzeja Łabińca; wybór prac powstałych w ciągu ostatnich 20 lat życia artysty, niedawno zmarłego. Wybór ukierunkowany z jednej strony na informel, którym Łabiniec zainteresował się na kolejnym etapie swoich malarskich gier z abstrakcją, z drugiej – na rozwiązywanie problemów koloru, czym zajmował się (teoretycznie i praktycznie) znacznie dłużej.

Przede wszystkim jednak jest to spotkanie z mniej znaną (a godną uwagi) częścią twórczości artysty kojarzonego głównie z teatrem. Aleksander Andrzej Łabiniec był scenografem pracującym z równą łatwością dla „pełnowymiarowej” sceny teatralnej co dla teatru lalkowego, projektującym dla ambitnych programów telewizyjnych, dopóki się jeszcze zdarzały. Informel, u Łabińca raczej późny (początki tego nurtu to schyłek lat czterdziestych XX wieku), nie jest dla artysty dogmatem. Spontaniczność podlega tu paru ograniczeniom,
a przypadek sprawia wrażenie kontrolowanego wiedzą artysty, choćby o kolorze. To bardzo interesujący dialog
z nurtem, który z awangardy szybko przeszedł do malarskiej klasyki. Dialog nabierający niekiedy tonów polemicznych. Pierwsza pośmiertna wystawa Aleksandra Łabińca czynna będzie do 16 bm. (AN)

 

Jolanta Antecka, Galeria Attis: Dialog z informelem, „Kronika Krakowska”, [w:] „Dziennik Polski”, nr 261, s. 4.

 

Aleksander Łabiniec artykuł

powrót do listy aktualności

x
«
»