Aktualności

Data dodania: 2021-08-20

Wystawa malarstwa Dawida Zdobylaka - W oku ciszy (23 VIII - 3 IX 2021)

Wystawa monograficzna obrazów Dawida Zdobylaka w Galerii Sztuki ATTIS

Zapraszamy na wystawę twórczości Dawida Zdobylaka w Galerii Sztuki ATTIS. Ekspozycja potrwa od 23 sierpnia do 3 września 2021 roku.

Dawid Zdobylak w pracowni

 

 

DAWID ZDOBYLAK

Dawid Zdobylak urodził się w 1993 roku. Studiował malarstwo w pracowni Janusza Matuszewskiego oraz w pracowni rysunku Grzegorza Wnęka w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 roku obronił dyplom pt. "Portret natury". Obecnie artysta studiuje na studiach doktoranckich na macierzystej uczelni w pracowni Janusza Matuszewskiego. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017.

 

Szczegółowa biografia artysty dostępna jest TUTAJ [link].

 

 

W oku ciszy

Obecna wystawa Dawida Zdobylaka jest drugą ekspozycją prac tego artysty w przestrzeni Galerii Sztuki ATTIS. W 2018 roku obok kompozycji pejzażowych pojawiły się liczne portrety. Tym razem to pejzaż dominuje w prezentowanym zestawie prac. Na wystawie znalazły się najnowsze obrazy artysty, które nie były dotąd eksponowane. Zestaw osiemnastu prac w różnych formatach zabiera nas w podróż do pogrążonych we mgle, nierzeczywistych pejzaży. Wśród inspiracji artystycznych malarz wymienienia fascynację drzeworytem japońskim oraz twórczością takich artystów jak: James Whistler czy Jan Stanisławski. Jego metoda twórcza natomiast, jak sam podkreśla, zbliża go do warsztatu Olgi Boznańskiej.

W pracowni Dawida Zdobylaka dominuje rozproszone światło. On sam tworzy prace nakładając laserunkowo farbę. Poprzez kolejne warstwy wyłaniają się nowe odcienie kolorów. Jak zaznacza artysta, każda z kolejnych odsłon obrazu mogłaby stanowić samodzielną kompozycję, jednak tylko współistniejąc ze sobą pozwalają na uchwycenie przelotnej chwili i atmosfery pejzażu.

 

Wystawa dzieł Dawida Zdobylaka w Galerii Sztuki ATTIS

Dawid Zdobylak, W oku ciszy (fragment)

W najnowszych pracach malarza pojawia się zatopiona w pejzażu architektura. Jak zdradza artysta, inspiracją tego motywu był obraz Arnolda Böcklina "Wyspa umarłych". Podobnie jak w kompozycji szwajcarskiego symbolisty, na płótnach Dawida Zdobylaka panuje przejmująca cisza. Cechą stałą tego cyklu prac jest umieszczenie w krajobrazie elementu architektury jako zarysu domu ("Pejzaż zielony z topolami", 2021) czy kaplicy ("Kaplica", 2021). Mimo pozornej harmonii, otaczająca te elementy natura próbuje wchłonąć dzieło ludzkich rąk. Jak wskazuje artysta, przed tym zagarnięciem broni je tylko obecność człowieka, którego symbolem jest tlące się w oknie światło.

Zupełnie inną rolę posiada przebijające się przez mgłę słońce. Ono "(...) staje się punktem orientacyjnym dla podróżnika, którym jest odbiorca obrazu". Słońce dla artysty jest symbolem nadziei oraz wyjścia z mgły. Jego mocne zarysowanie pozwala myśleć o nim jak o latarni morskiej, której ostre światło wytycza kierunek powrotu do portu. Wspomniana wcześniej mgła, pojawiająca się w niemal każdym obrazie artysty, okrywa krajobraz tajemnicą i niedopowiedzeniem. Jak wspomina malarz, ona: "Tworzy tajemnice. Ukrywa wytyczoną wcześniej drogę, przez co wzbudza niepokój". Subtelnie okrywa ona pejzaż woalką wzmagając ciekawość u odbiorcy, jak w obrazie "Mgła nad brzegiem" (2021).

 

Wystawa dzieł Dawida Zdobylaka w Galerii Sztuki ATTIS

Dawid Zdobylak, Mała pustelnia (fragment)

Warto skupić uwagę również na przedstawieniu drzew oraz ich symbolice w malarstwie Dawida Zdobylaka. Jak tłumaczy artysta, drzewa: "Na tle opustoszałego i mglistego tła stają się przewodnikami dla odbiorcy. Ich ostre gałęzie, formalnie i kolorystycznie kontrastują z miękkim tłem". W pracy "Ku zachodowi" (2021) to przedstawione na nim drzewa, otaczając biegnącą drogę, ochraniają ją swoimi koronami. Pochodzące z wyobraźni drzewa przyciągają wzrok swoimi niezliczonymi elastycznymi gałęziami, które wydają się być w ciągłym ruchu. Rozedrgana tkanka koron drzew tworzy strukturę podobną do systemu krwionośnego. Widać to bardzo dobrze w obrazie "W oku ciszy" (2021).

Nierzeczywiste pejzaże Dawida Zdobylaka, mimo swojej prostoty oraz oszczędności użytych motywów, rozbudzają naszą wyobraźnię. Ożywione drzewa stają się w nich naszymi przewodnikami podróży, natomiast słońce wytycza jej kierunek. Okrywająca wszystko swoim woalem mgła wywołuje wrażenie niepewności przyszłości. W skupieniu chłonę te płótna myśląc o własnej drodze, a wszystko odbywa się w niczym niezmąconej ciszy.

Kurator wystawy: Agnieszka Julia Stefańczyk.

 

Wystawa monograficzna dzieł Dawida Zdobylaka w Galerii Sztuki ATTIS

Dawid Zdobylak, Pejzaż z zielonymi topolami (fragment)

Wystawa potrwa od 23 sierpnia (poniedziałek) do 3 września (piątek). Obiekty można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy na ul. Starowiślną 14 w Krakowie.

 

PRACE ARTYSTY W OFERCIE NASZEJ GALERII

[zobacz]

 

Dawid Zdobylak katalogi wystawy

 

 

 

 

 

 

 

Wystawie towarzyszy drukowany katalog, który jest bezpłatnie dostępny w galerii.

 

 

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY Z ARTYSTĄ

Zapraszamy na spotkanie z Dawidem Zdobylakiem oraz wspólne zwiedzanie wystawy.
Spotkania odbędą się w terminach:
- 25 VIII (środa) o godzinie 11.00
- 27 VIII (piątek) o godzinie 17.00

Liczba uczestników spotkań jest ograniczona. Prosimy o kontakt w sprawie rezerwacji.

Zapraszamy.

 

powrót do listy aktualności

x
«
»