Aktualności

Data dodania: 2021-02-05

Wlastimil Hofman - wystawa dzieł artysty (9-24 II 2021)

Wystawa monograficzna dzieł Wlastimila Hofmana w Galerii Sztuki ATTIS

Zapraszamy na wystawę twórczości Wlastimila Hofmana w Galerii Sztuki ATTIS. Ekspozycja potrwa od 9 do 24 lutego 2021 roku.

 

Wlastimil Hofman w pracowni

 

Portret Wlastimila Hofmana, lata 50.
Jedna z fotografii prezentowanych na wystawie

 

WLASTIMIL HOFMAN

Wlastimil Hofman (1881-1970) to jeden z najwybitniejszych uczniów i kontynuatorów sztuki Jacka Malczewskiego oraz ceniony przedstawiciel polskiego nurtu symbolizmu. Poetycka twórczość artysty zyskała uznanie już w czasach jemu współczesnych i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki.

 

Szczegółowa biografia artysty dostępna jest TUTAJ [link].

 

 

"Kieruję się jedynie intuicją, natchnieniem chwili, gdyż inaczej wiem tylko, że nic nie wiem. Doszedłem teraz, w moim wieku, do przekonania, że sztuka prawdziwa wtedy się dopiero zaczyna, kiedy artysta nie rozmyśla nad techniką taką czy owaką, lecz kiedy farbami czy ołówkiem zaczyna wyrażać swoje uczucia, swoje najtajniejsze "ja". Obraz może być mniej lub więcej doskonały pod względem formy, lecz jeżeli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, wtedy rodzi się dzieło sztuki, i to sztuki nieśmiertelnej. Dlatego prymityw może stać śmiało obok szczytowego artysty i w rezultacie utrzyma się, jeżeli w nim tkwi ta metafizyczna - że się tak wyrażę - siła. Wszelkie programy, rozkazy nic tu nie pomogą. Sztuka bowiem jest ptakiem nieskończonej wolności. Przelatuje jak motyl wolny, którego nikt nie złapie, ginie."

~ Wlastimil Hofman Szklarska Poręba 5 II 1951 [cyt. za: W. Hofman, Autobiografia, oprac. B. Mielczarek, Warszawa 2020].

 

Wystawa dzieł Wlastimila Hofmana w Galerii Sztuki ATTIS

Wlastimil Hofman, "Wybrzeże" (1943), fragment eksponowanego na wystawie pejzażu znad Morza Martwego

 

Prezentowana w Galerii Sztuki ATTIS wystawa to niepowtarzalna możliwość obejrzenia ponad 40 dzieł sztuki Wlastimila Hofmana - szkiców, rysunków, grafik oraz obrazów olejnych. Na ekspozycji znalazły się obiekty z kolekcji prywatnych, które nigdy wcześniej nie były pokazywane szerszej publiczności.

Helena FliszewskaDr Jan Freundlich

 

Helena Fliszewska
[Fot. ze zbiorów rodziny]

Dr Jan Freundlich
[Fot. ze zbiorów rodziny]

 

Większość prezentowanych przedmiotów pochodzi z dwóch źródeł: ze zbiorów Heleny Fliszewskiej, modelki oraz wieloletniej przyjaciółki Wlastimila Hofmana oraz z kolekcji dra Jana Freundlicha - czynnego w Nazarecie lekarza pediatry, który pomagał Hofmanowi w walce z napadami epilepsji tropikalnej i nabywał od niego dzieła sztuki.

 

Wystawa obejmuje 17 obrazów olejnych o szerokiej tematyce oraz ponad 25 rysunków wykonanych przez artystę w zróżnicowanych technikach - węglem, ołówkiem, kredką oraz tuszem. Prace w dużej mierze reprezentują motywy charakterystyczne dla Wlastimila Hofmana i wpisują się w dwa główne kierunki jego twórczości: symbolistyczny oraz portretowy. Poza tym w dziełach przewijają się wątki religijne, gdyż jak wiadomo, artysta był osobą głęboko wierzącą, ale - jak sam to określił - niepraktykującą. Na ekspozycji pokazane zostały również pejzaże - polskie i bliskowschodnie.

 

Wlastimil Hofman, Autoportret (1925)
Wlastimil Hofman, "Autoportret" (1925)
Wlastimil Hofman, Anioły Tobiasza
Wlastimil Hofman, "Anioły Tobiasza"
Wlastimil Hofman, Kobieta w niebieskiej sukience
Wlastimil Hofman, "Portret Heleny" (1924)
Wlastimil Hofman, Portret Mieczysława Balcera (1927)
Wlastimil Hofman, "Portret Mieczysława Balcera" (1927) - piłkarza TS "Wisła"

 

Wlastimil Hofman, Droga Krzyżowa (1942)

 

Dziełem wyjątkowym, wartym wspomnienia jest namalowany przez Wlastimila Hofmana cykl prac 14 olejnych "Droga Krzyżowa" z 1942 roku. Cykl powstał w czasie związanej z wydarzeniami II wojny światowej przymusowej emigracji artysty na Bliski Wschód. Artysta na nowo zinterpretował temat obecny od wieków w historii sztuki i przedstawił rzeczywiste stacje jerozolimskiej Via Crucis z czasów mu współczesnych, a bohaterami cyklu ustanowił rozmodlonych polskich żołnierzy, przeżywających kolejne przystanki Chrystusowej Drogi Krzyżowej.
Więcej o cyklu "Droga Krzyżowa" można przeczytać tutaj [LINK].

 

Księga pamiątkowa Wlastimila Hofmana

 

Poza dziełami sztuki na wystawie zobaczyć można przedmioty o ogromnym znaczeniu historycznym - fotografie artysty, maszynopis nieopublikowanej książki historyka sztuki Stanisława Zadęckiego pt. Wlastimil Hofman. Życie i twórczość, a także obiekt unikatowy - księgę pamiątkową kompletowaną przez samego artystę, w której znalazły się autentyczne szkice, autografy przyjaciół (m.in. Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego), wycinki z gazet, zdjęcia obrazów malarza, fotografie samego Wlastimila Hofmana oraz jego pracowni, modeli i najbliższych znajomych, np. Heleny Fliszewskiej. Księga jest również ciekawym potwierdzeniem sportowych zainteresowań malarza, gdyż kilka kart poświęconych zostało ukochanej drużynie artysty TS "Wisła" (ponownie fotografie, autografy i wycinki z gazet).
Więcej o księdze pamiątkowej Wlastimila Hofmana można przeczytać tutaj [LINK].

 

Wystawa monograficzna dzieł Wlastimila Hofmana w Galerii Sztuki ATTIS

Wystawa potrwa od 9 (wtorek) do 24 lutego (środa). Obiekty można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy na ul. Starowiślną 14 w Krakowie.

 

Kuratorzy wystawy: Zuzanna Mortka i Agnieszka Julia Stefańczyk.

 

Ekspozycja zakończyła się aukcją o takim samym tytule organizowaną przez Krakowski Dom Aukcyjny. [ZOBACZ WYNIKI AUKCJI]

 

FOTORELACJA Z WYSTAWY

 

 

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»