Aktualności

Data dodania: 2020-09-01

Wystawa malarstwa Jakuba Maciejczyka "W ujęciu abstrakcji" (7-18 IX 2020)

Wystawa Jakuba Maciejczyka

WYSTAWA JAKUBA MACIEJCZYKA

Zapraszamy na wystawę malarstwa Jakuba Maciejczyka w naszej galerii. Ekspozycja potrwa od 7 do 18 września 2020 r.

 

W UJĘCIU ABSTRAKCJI

Język abstrakcji pomimo swojej pozornej prostoty jest trudny i wymagający. To przestrzeń, w której trzeba być wrażliwym i cierpliwym odbiorcą. Należy stworzyć kod percepcji, aby móc właściwie zinterpretować obraz. Czasami podpowiedź właściwego odbioru dzieła, zawarta jest w autorskim komentarzu. Takie ujęcie abstrakcji ma miejsce w twórczości Jakuba Maciejczyka.

Artysta urodził się w 1994 roku w Wadowicach. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Romualda Oramusa. Artysta zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz malarstwem ikonowym. W swoich pracach przekłada motywy znane z ikonografii na język abstrakcji, głównie geometrycznej. Malarz pisząc o postawach twórczych, które ukształtowały jego sposób myślenia o obrazie wymienia takich artystów jak m.in. Kazimierz Malewicz czy Wassily Kandinsky.

Wystawa Jakuba Maciejczyka

Jakub Maciejczyk, Bez tytułu X (2020) (fragment)

Prezentowana w Galerii Sztuki ATTIS wystawa Jakuba Maciejczyka obejmuje dziesięć prac powstałych w 2020 roku. Obrazy zostały wybrane z cyklu powstałego w ramach pracy dyplomowej artysty pt. "Ikonostas w ujęciu abstrakcji geometrycznej". Romuald Oramus w tekście opisującym ten projekt napisał: "Jakub Maciejczyk przygotował rozległy zestaw obrazów, związanych z ideą ikonostasu. Pojawiały się tu sygnalne nawiązania do ideowej ikonografii przedstawień między innymi do motywu Chrystusa Deesis, czterech Apostołów, Chrztu Chrystusa, motywu Przemienia Pańskiego, przedstawień proroków i maryjnych typu Hodegetria czy też angelologicznych odniesień. (...) Wybór wizualnego języka geometrycznej abstrakcji zdaje się tu być neutralny wobec kanonu figuratywnej ikonografii ikony, niemniej określone sposoby konstruowania malarskiej formy w omawianej pracy - dają nam szansę na intuicyjne odczuwanie sfery sacrum."

Wystawa Jakuba Maciejczyka

Jakub Maciejczyk, Bez tytułu IX (2020) (fragment)

 

Warto zaznaczyć, że konstrukcja całego projektu jest otwarta. Każdy z obrazów może funkcjonować jako osobny byt lub tworzyć dowolny zestaw. Malarz wykorzystał w pracach akryl oraz temperę jajową, która to dodatkowo zbliża płótna do charakteru ikony. Prezentowane prace posiadają oszczędną kompozycję oraz wąską gamę barwną. Tła utkane są z subtelnie przenikających się odcieni żółcieni, błękitów czy szarości, co kontrastuje z układami geometrycznych form. Minimalizm tych obrazów wprowadza odczucie harmonii i skupienia. Sam malarz zaznaczył, że swoimi obrazami pragnie "zachęcić odbiorcę nie tylko do patrzenia, ale i do wnikania oraz przeżywania ich ikonicznego sensu."

W prezentowanych na wystawie pracach Jakub Maciejczyk przekracza granicę realności by uchwycić istotę sacrum ikony. Trzeba tylko chcieć, aby ją dostrzec i odczuć. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Stefańczyk (kurator wystawy)

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE Z UDZIAŁEM ARTYSTY

W czasie trwania ekspozycji będzie możliwość oprowadzania po wystawie z udziałem z artysty oraz kuratora. Spotkania odbędą się 15 września (wtorek) o godzinie 17.00 oraz 17 września (czwartek) o godzinie 10.00.

Jakub Maciejczyk katalogi wystawy

 
Wystawie towarzyszy drukowany katalog, który jest bezpłatnie dostępny w galerii.

 

 

JAKUB MACIEJCZYK - NOTA BIOGRAFICZNA

 Jakub Maciejczyk

 

Jakub Maciejczyk urodził się w 1994 roku w Wadowicach. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dyplom zrealizował w pracowni malarskiej prof. Romualda Oramusa. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz malarstwem ikonowym. Artystę inspiruje element metafizyczny w sztuce. Malarz przekłada motywy znane z ikonografii na język abstrakcji, głównie geometrycznej. W swoim malarstwie, najczęściej wykorzystuje tradycyjną technikę tempery jajowej.

 

 

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:

2017 - „Rainbow Farm – sztuka, a autyzm” – wystawa indywidualna w ramach festiwalu Krakow Photo Fringe, Indalo Cafe&Gallery, Kraków

2017 - „The Soul’s Journey Through Art.” – wystawa zbiorowa malarstwa ikonowego, POSK, Londyn

2018 - „(de)kompozycje” – wystawa indywidualna, Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego w Krakowie, Kraków

2018 - „Sztuka Teraz 2017” – wystawa zbiorowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków

2018 - „Sztuka Teraz 2017” – wystawa zbiorowa, Kamienica Szołayskich w Krakowie, Kraków

2019 - „Motywy Pasyjne VII” – wystawa zbiorowa, Opactwo Benedyktynów, Tyniec

2019 - „Księżyc” - wystawa w ramach Krakers, Galeria Plus Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Kraków

2019 - „Wstrzymywał mnie niesmak do tej historii” – wystawa zbiorowa, Teatr Barakah, Kraków

2020 - „Sztuka dnia codziennego” – wystawa zbiorowa, Stacja Badawcza Outsider Art., Kraków

2020 - „Koherencje” – wystawa zbiorowa, Wydział Sztuki w Sieci, wystawa online

2020 - "W ujęciu abstrakcji", wystawa indywidualna, Galeria Sztuki ATTIS, Kraków

 

powrót do listy aktualności

x
«
»