Aktualności

Data dodania: 2020-07-24

Obrazy Jana Matejki zakupione w naszej galerii będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie

Jan Matejko w Muzeum Narodowym

Portrety Jana Matejki zostały zakupione w naszym Domu Aukcyjnym do prywatnej kolekcji

Obrazy trafiły jako depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie

 

Jan Matejko - Para portretów Pauliny i Antoniego Giebułtowskich


Jan Matejko

Para portretów - Paulina oraz Antoni Giebułtowscy (1858)

Zobacz więcej informacji na temat obrazów [link]

 

PORTRETY JAKO DEPOZYT W DOMU JANA MATEJKI

Dwa portrety autorstwa Jana Matejki zostały zakupione w naszym Domu Aukcyjnym i trafiły do prywatnej kolekcji.
Za naszym pośrednictwem zostały przekazane jako depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

 

[foto - procedura przyjęcia w depozyt prac w MNK]

 

Przychodzi w życiu taki moment, gdy uświadamiamy sobie, że jesteśmy naszemu miastu coś winni. Każdy podług swoich możliwości oraz przekonań - tłumaczy kolekcjoner, który poprosił o anonimowość. - Pochodzę spoza wawelskiego grodu. To miasto przyjęło mnie z otwartymi ramionami i stało się późniejszą piastunką moich życiowych sukcesów i radości. Pora odwdzięczyć się. (cyt. za: J. Kalęba, Kolekcjoner oddał jako depozyt do muzeum obrazy Jana Matejki, "Dziennik Polski" 1-2 sierpnia 2020 r., s. 20 [wersja internetowa artykułu]).

Jak zaznacza Ryszard Lachman, marszand z Krakowskiego Domu Aukcyjnego, decyzja o przekazaniu prac Jana Matejki do muzeum łączy się z intencjami rodziny artysty, której również zależało na prezentacji obrazów widowni. - Na prośbę nowego właściciela dzieł pomogliśmy w przekazaniu ich do Muzeum Narodowego w Krakowie – dodaje Agnieszka Stefańczyk (cyt. za: J. Kalęba, loc. cit.).

Portrety będą wystawiane od 25 września w ramach nowej ekspozycji czasowej "Jan Matejko. Różne opowieści" przy ul. Floriańskiej 41 w Domu Jana Matejki.
Prezentowane na nowej ekspozycji dzieła staną się punktem wyjścia do opowieści, w których wielka historia przeplatana będzie historią lokalną, rodzinną, a także treściami legendarnymi, wokół których Matejko budował malarskie kompozycje. Na te trzy tematy złożą się poza naszymi zbiorami także obrazy wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz należące do prywatnych kolekcji, w tym właśnie portrety Pauliny i Antoniego Giebułtowskich przekazane nam w depozyt - powiedziała Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kurator wystawy oraz kierownik Muzeum Dom Jana Matejki i Działu Zbiorów Jana Matejki (cyt. za: J. Kalęba, loc. cit.).

Po zakończeniu wystawy czasowej portrety pozostaną na ekspozycji w ramach wystawy stałej. Płótna prawdopodobnie zawisną obok innych portretów rodzinnych autorstwa artysty.

 

Artykuły na temat portretów Giebułtowskich autorstwa Jana Matejki ukazały się w Gazecie Krakowskiej oraz Dzienniku Polskim.

 

Artykuł Jan Matejko
Artykuł Jan Matejko

powrót do listy aktualności

x
«
»