Aktualności

Data dodania: 2012-09-28

Rysunek Kazimierza Podsadeckiego z kolekcji naszej Galerii w magazynie "Czas na wnętrze"

Rysunek znajdujący się w ofercie naszej Galerii został doceniony przez Ewę Lisicką autorkę artykułu "Rysunek sztuka na papierze".

We wrześniowym numerze magazynu "Czasu na wnętrze" (str. 158) znajduje się artykuł na temat kolekcjonowania rysunków oraz ich znaczenia na światowym rynku sztuki.

Autorka publikacji wśród miejsc gdzie należy kupować rysunki wymieniła naszą Galerię:

"Również w galeriach można trafić na ciekawe pozycje. Krakowska galeria Attis oferuje barwne szkice Zbyluta Grzywacza (1939-2004), którego duża monograficzną wystawę można było oglądać trzy lata temu w Muzeum Narodowym w Krakowie. W tej samej galerii znajdziemy spory zbiór szkiców Kazimierza Podsadeckiego (1904-1970) - artysty bardzo interesującego, do tej pory niestety niedocenionego, wywodzącego się z tradycji polskiej awangardy." (Ewa Lisicka)

 

 

Wśród reprodukowanych rysunków znalazł się rysunek Kazimierza Podsadeckiego "Żona Putyfara i cnotliwy Józef". [Artykuł]

 

 

 Kazimierz Podsadecki, Żona Putyfara i cnotliwy Józef, 25 x 35 cm, ołówek, papier (praca jest oprawiona).

 

Kazimierz Podsadecki urodził się w 1904 roku w Zabierzowie, zmarł w 1970 r. w Krakowie. Studiował
w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Interesował się awangardową typografią. W latach 20 projektował szatę graficzną pism "Zwrotnica" i "Linia". Uczestniczył w pierwszej wystawie grupy "Praesens". Malował abstrakcje klasycznymi technikami, zajmował się fotografią eksperymentalną, którą łączył z technikami graficznymi, uprawiał rzeźbę reliefową. W latach 1932 i 1933 wziął udział w międzynarodowej wystawie typografii zorganizowanej przez grupę "a.r". Przed wojną współpracował z awangardowym studiem filmowym SPAF w Krakowie. Artysta został aresztowany przez gestapo w 1941 roku, wówczas uległ zniszczeniu cały przedwojenny dorobek artystyczny.
W 1952 roku powrócił do Krakowa. Wczesna twórczość artysty zaliczana do nurtu konstruktywizmu, na obrazach pojawiły się wówczas precyzyjne układy geometrycznie splecionych figur abstrakcyjnych. Styl artysty
w późniejszych latach uległ zmiękczeniu, pojawiła bogata faktury obrazów. Malarstwo powojenne charakteryzuje się reminiscencjami kubizmu, artysta malował wówczas głównie pejzaże i martwe natury o nasyconych barwach.

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem prac artysty, towarzyszącym wystawie w naszej Galerii: "Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany" (14-28.10.2010)

Fragment tekstu kuratorskiego:

"Pochodzące głównie z lat 50 i 60 prace charakteryzuje różnorodna tematyka oraz stylistyka. Rysunki połączone w cykle prezentują ścieżkę artystycznych inspiracji autora. Obok interpretacji fragmentów arcydzieł światowego malarstwa (Tycjan, N. Poussin) znajdujemy cykl aktów oraz serie prac o tematyce biblijnej (np. Zuzanna i Starcy)."

[katalog z wystawy]

 

Inne prace Kazimierza Podsadeckiego w naszej ofercie. 

 

powrót do listy aktualności