Aktualności

Data dodania: 2020-07-09

IV Aukcja Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego - 16 VII 2020 r.

II Aukcja Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

Krakowski Dom AukcyjnyZapraszamy do zapoznania się z katalogiem IV Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 16 lipca o godz. 19.30

w Hotelu Holiday Inn ul. Wielopole 4 - Kraków

Rejestracja uczestników od godz. 18.30

Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsca dla osób, które planują wziąć osobisty udział w licytacji.

 

Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy:

7-16 VII 2020 r., w godz. 10.00-18.00

Miejsce wystawy:

Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14

________________________

Zachęcamy do składania zleceń na prezentowane obiekty. Zlecenia można składać osobiście, poprzez stronę lub pocztą e-mail.
________________________

 

KATALOG AUKCJI

NA STRONIE KRAKOWSKIEGO DOMU AUKCYJNEGO - [link]

 

O AUKCJI

Na IV Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy pasjonatów polskiego malarstwa. W ofercie znalazło się 60 obiektów, które reprezentują bogaty zakres tematyczny – od portretów i aktów, przez sceny symboliczne i rodzajowe oraz weduty i pejzaże, po martwe natury.

Lot 4, Maurycy Gottlieb, <i>Portret aktora - studium

Lot 6, Wlastimil Hofman, <i>Powrót wędrowca</i>

Pierwsza część katalogu stanowi prezentację sztuki dawnej. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie interesujących obiektów. Na pierwsze miejsce wysuwa się „Portret aktora - studium” Maurycego Gottlieba (1878, lot 4), wybitnego artysty, którego Jan Matejko uważał za jednego z najlepszych swoich uczniów. Dzieło stanowi wybitne studium psychologiczne modela, jest dowodem zdolności malarza oraz jego znajomości historii sztuki baroku północnoeuropejskiego.

Kolejnym obrazem mogącym zainteresować kolekcjonerów sztuki przełomu XIX i XX wieku jest praca Jana Styki „W cerkwi” (lot 5), w której uwidoczniło się zainteresowanie artysty kulturą Wschodu.

Nie można przeoczyć również trzech olejnych prac Wlastimila Hofmana. „Powrót wędrowca” (1946, lot 6) oraz „Wędrówka życia – autoportret artysty” (1966, lot 7) wpisują się znakomicie w symboliczny nurt twórczości tego malarza. Pewne zainteresowanie artysty sztuką awangardy objawia się w ciekawym formalnie obrazie „Akt męski” (lot 8).

Dorobek artystyczny członków rodziny Kossaków niezmienne cieszy się uwagą kolekcjonerów. Na IV Aukcji Dzieł Sztuki licytacji poddana zostanie żołnierska scena rodzajowa pt. „Spotkanie” namalowana w 1935 roku przez Jerzego Kossaka (lot 11).

Lot 11, Jerzy Kossak, <i>Spotkanie</i>

Wartym uwagi obrazem jest też wybitnie malarski „Portret chłopca” Zbigniewa Pronaszki (1948, lot 22).

Lot 45, Jerzy Duda-Gracz, <i>Portret aktora Tadeusza Kwinty</i>

Oferta IV Aukcji Dzieł Sztuki powinna zainteresować również miłośników Krakowa – znalazły się w niej krakowskie weduty autorstwa m.in. Henryka Sajdaka, Janusza Benedyktowicza, Władysława Serafina, Adama Hoffmanna czy Eugeniusza Gerlacha.

Sztukę współczesną na aukcji reprezentują znani na polskim rynku artyści, wśród których należy wymienić nazwisko Jerzego Dudy-Gracza i jego reprezentacyjny, silny w wyrazie „Portret aktora Tadeusza Kwinty” z 1975 roku (lot 45).

Oferta aukcyjna obejmuje szeroki zestaw aż sześciu prac Teresy Rudowicz – abstrakcyjnych kolaży (lot 48-51) oraz malowanych gwaszem obrazów o tematyce religijnej (lot 46-47).

Autoportret był jednym z najczęściej poruszanych tematów w twórczości Jerzego Panka. Dwa malowane pastelami dzieła o tej tematyce pojawiły się w ofercie aukcyjnej (lot 57-58).

Katalog IV Aukcji Dzieł Sztuki zamyka symboliczna kompozycja autorstwa Romualda Oramusa (lot 60), która skłania widza do refleksji na tematy egzystencjonalne.

 

powrót do listy aktualności

x
«
»