Aktualności

Data dodania: 2019-10-30

Wystawa malarstwa "Szepty przemijania" Oliwia Smoleń i Damian Wróbel

Wystawa szepty przemijania

Zapraszamy na wystawę malarstwa Oliwii Smoleń oraz Damiana Wróbla.

Wernisaż odbył się 7 listopada (czwartek) o godz. 18.00.
Ekspozycja potrwa do 21 XI 2019 r.


Kurator wystawy: Agnieszka Stefańczyk

 

Szepty przemijania

Przemijalność może być różnie rozumiana. W filozofii Heraklita, pojmowana jest jako nieustanna zmienność wszystkiego. W tym rozumieniu, życie ludzkie jest niepowtarzalne i unikalne. Ziemską wędrówkę można również traktować całkowicie odmiennie. Księga Koheleta wskazuje na doczesne wartości jako marność. W tym kontekście nasza egzystencja jest dążeniem do życia wiecznego. W zależności od pojmowania przemijania ważne jest, aby uchwycić to, co istotne w tym procesie. Horacjańska myśl traktuje twórczość jako jedyny sposób by ocalić istnienie od przemijalności.

Odmienne postrzeganie przemijania można dostrzec w twórczości Oliwii Smoleń oraz w malarstwie Damiana Wróbla. Oboje są studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na prezentowanej wystawie pojawią się najnowsze prace artystów, których spójnym elementem jest temat vanitas. Płótna te stanowią szepty przemijania. Panuje w nich nastrój wyciszenia i harmonii.

Oliwia Smoleń ceni sztukę dawną, okres baroku we Włoszech oraz malarstwo holenderskie. Wśród swoich mistrzów artystka wymienia: Gustava Klimta, Aubreya Beardsley’a oraz Alfonsa Muchę. Inspiracją dla malarki jest również sztuka prerafaelitów oraz akademizm. Przemijanie dla Oliwii Smoleń to ulotność chwili oraz ciągłe przemiany egzystencji. Artystka zachowuje w pamięci szczegóły interesujących sytuacji oraz ludzi, którzy je tworzą. Zapamiętane postacie zostają odrealnione na płótnie, tworząc nowe konteksty w jej kompozycjach. Jak sama zaznacza, uwielbia malować portrety. W obrazie "P. II" postać młodej kobiety trzymającej czaszkę została podwojona niczym w odbiciu lustrzanym. Nie jest to jednak schematyczne powtórzenie, a subtelne zbudowanie relacji między bliźniaczo podobnymi postaciami.

 

Wystawa szepty przemijania

Oliwia Smoleń "P. II" (fragment) 
Zobacz prace artystki [link]

 

Damian Wróbel wspomina, że rozpoczynając swoją przygodę z malarstwem, zachwyciły go martwe natury doby baroku, szczególnie ich wirtuozeria, dokładność i dbałość o najmniejszy detal. Wtedy też tacy artyści jak Pieter Claesz i Willem Claesz Heda stali się jego mistrzami. Damian Wróbel temat przemijania rozwija w swojej twórczości od kilku lat. Wątek ten determinują zmiany zachodzące w jego życiu oraz wspomnienia pozostające w jego świadomości. Malarz zbiera przedmioty, które w osobliwy sposób urzekają go. Obiekty te pojawiają się na płótnach w różnych odsłonach. Artysta zżywa się ze swoimi znaleziskami, tworząc ciągle powiększającą się kolekcję. Malarz poprzez przenoszenie obiektów na płótno próbuje wniknąć w ich charakter oraz historię. Damian Wróbel wyznaje, że malując czaszki, wyobraża je sobie jako kiedyś żyjące zwierzę. Warto zwrócić uwagę na rolę symboliki motywów oraz użytej kolorystyki w prezentowanych obrazach. Szczególny charakter posiada praca "Przemijanie 2+1", w pracy czerń tła została zrównoważona poprzez jasnoróżowy pierwszy plan, na którym artysta misternie rozłożył czaszki zwierząt.

 

Wystawa szepty przemijania

Damian Wróbel "Przemijanie 2+1" (fragment)
Zobacz prace artysty [link]


Prace Oliwii Smoleń oraz Damiana Wróbla, współtworzą uzupełniający się zestaw obrazów. Powtarzające się w nich puste tło powoduje odrealnienie kompozycji oraz spójność płócien. W obrazach odczuwalne jest skupienie, cisza oraz pewien nastrój melancholii. Ich subtelność w traktowaniu tematu vanitas powoduje, że stają się szeptami przemijania. Zapraszam na wystawę.

 

Wystawa szepty przemijania

KATALOG WYSTAWY "SZEPTY PRZEMIJANIA" [LINK]

 

 

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

 

 

 

 

OLIWIA SMOLEŃ - NOTA BIOGRAFICZNA

 

oliwia smoleń

 

 

 

Oliwia Smoleń urodziła się w 1996 roku w Krakowie. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Tarnowie. Obecnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni Mirosława Sikorskiego. Artystka szuka inspiracji w prozaicznych przedmiotach codziennego użytku. Malarkę interesuje barok we Włoszech, malarstwo Gustava Klimta, Aubreya Beardsley’a, Alfonsa Muchy oraz biżuteria Rene Lalique’a. Oliwii Smoleń bliska jest estetyka prerafaelitów m.in. obrazów Dante Gabriela Rossettiego. Do ważnych dla artystki okresów można wymienić również Młodą Polskę oraz akademizm.

 

   

 

Wystawy:

2018 -„Autoportret”, wystawa zbiorowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie,
2018 -„Dotyk Wolności”, wystawa zbiorowa w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie,
2018 -„200 lat Akademii, 100 lat Akademii Kobiet”, wystawa zbiorowa w Galerii Drugie Piętro na ASP w Krakowie,
2019 -„Tropy”, wystawa zbiorowa w Galerii Drugie Piętro na ASP w Krakowie,
2019 -„SKOK”, wystawa zbiorowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie,
2019 -„Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu”, wystawa zbiorowa w Muzeum Narodowym w Krakowie, 2019

 

PRACE ARTYSTKI W OFERCIE GALERII [link]

 

DAMIAN WRÓBEL - NOTA BIOGRAFICZNA

damian wróbel

 

 

 

 

Damian Wróbel urodził się w 1994 roku. Ukończył Katolickie Liceum Plastyczne w Nowym Sączu. Od 2016 roku studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Janusza Matuszewskiego. W swojej twórczości porusza temat martwej natury. Szczególną inspiracją dla artysty jest malarstwo doby baroku. Jako artystów bliskich malarzowi wymienienia Pietera Claesza i Willema Claesza Hedy. Malarstwo Damiana Wróbla charakteryzuje się oszczędnością kompozycji oraz gamy barwnej. Cechą szczególną płócien jest intensywny akcent kolorystyczny, który wybija się na pierwszy plan. Obrazy malowane są cienko, bez wyraźnych impastów co potęguje kontrast pomiędzy plastycznością przedstawianych obiektów a najczęściej gładkim tłem.

 

 

 

 

WYSTAWY

2019 - "Pamięć morza II’", Kraków, Galeria Tytano,
2019 - "Pamięć morza", Wieliczka, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce,
2019 - "Observation", Galeria Drugie Piętro,
2019 - "Krakers, W przestrzeń nieznaną", Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
2019 - "Rzeczy których nie wyrzuciłem, wystawa prac studentów VI pracowni rysunku", Galeria Drugie Piętro,
2019 - "Spojrzenia", Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
2018 - "Autoportret Wystawa prac studentów pracowni prof. Janusza Matuszewskiego", Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.


ZOBACZ PRACE ARTYSTY W OFERCIE GALERII [link]

 

powrót do listy aktualności

x
«
»