Aktualności

Data dodania: 2019-10-03

II Aukcja Dzieł Sztuki KDA - 19 października 2019 r.

II Aukcja Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

Krakowski Dom AukcyjnyZapraszamy do udziału w II Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 19 października o godz. 19.00.

 

Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy:

7-18 X 2019 r., w godz. 10.00-18.00

19 X (sobota) w godz. 10.00-18.45

Miejsce wystawy:

Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14

Miejsce aukcji:

Hotel Holiday Inn ul. Wielopole 4 - Kraków

Rejestracja uczestników aukcji rozpocznie się 19 X o godz. 18.00.

________________________

Zachęcamy do składania zleceń na prezentowane obiekty. Zlecenia można składać osobiście, poprzez naszą stronę lub pocztą e-mail.

Prace można będzie licytować na żywo oraz telefonicznie. Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog aukcji w formie drukowanej, zapraszamy do kontaktu.

Katalog z formie pdf. można obejrzeć na stronie Krakowskiego Domu Aukcyjnego.

________________________


Istnieje możliwość odbioru wylicytowanych prac w niedzielę 20 października.
Wszystkich zainteresowanych, prosimy w kontakt w tej sprawie po aukcji.

 

KATALOG AUKCJI

ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE KRAKOWSKIEGO DOMU AUKCYJNEGO

 

O AUKCJI

Na II Aukcję Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym, która odbędzie się 19 października (sobota) o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich pasjonatów sztuki dawnej jak i współczesnej. W ofercie aukcyjnej znajdują się 74 obiekty, które tworzą interesujący zestaw prac sztuki XIX-XXI wieku.

Zaprezentowana oferta aukcyjna rozpoczyna się od dwóch prac Sotera Jaxy-Małachowskiego. Jak wiadomo, malarz chętnie ukazywał widoki Helu, czego przykładem jest pierwsza pozycja: "Hel" z 1933 r. Drugim obiektem autorstwa tego artysty jest zimowy pejzaż tatrzański - "Giewont zimą" z 1926 r.

Kolejne pozycje, które stanowią interesującą ofertę dla kolekcjonerów, to cztery litografie pochodzące z Teki Melpomeny. Ten zbiór grafik powstał 1904 roku w Zakładzie Artystycznej Litografii Aureliusza Pruszyńskiego. Prace przedstawiają karykatury aktorów i scen dramatów wystawianych na przełomie XIX i XX wieku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W grafikach uwidaczniają się elementy stylu artystów, np. mocne kontrasty barwne i przerysowywanie mimiki twarzy u Karola Frycza (lot 3 i lot 4), wyraźne ślady prowadzenia kredki w "twardych" grafikach Stanisława Rzeckiego-Szreniawy (lot 5) czy subtelność formy i rozmycie konturu w pracach Stanisława Kuczborskiego.

W twórczości Bronisławy Rychter-Janowskiej (1868-1953) dominowały portrety i pejzaże namalowane w technice olejnej na tekturze. Dwie prace, należące do drugiego ze wspomnianych nurtów, będzie można licytować na aukcji. Pierwszy obraz przedstawia widok Wenecji (lot 7), drugi to pejzaż z plażą (lot 8).

Warto zwrócić uwagę na dwa kolejne obiekty, tym razem wchodzące do zakresu malarstwa portretowego. Olejny obraz Wlastimila Hofmana "Melancholia" z 1921 roku (lot 10) jest przykładem znamiennych dla twórczości artysty lirycznych kompozycji ukazujących ludzi i istoty fantastyczne na tle pejzażu. Motyw ujętej w oddali pary aniołów nadaje pracy głębsze znaczenie. Praca autorstwa Juliana Fałata "Portret Jabłonowskiego" (lot 11) przedstawia natomiast popiersie eleganckiego mężczyzny w dojrzałym wieku. Praca ta, wpisuje się w zespół pełnych powagi i dumy akwarelowych wizerunków męskich malowanych przez artystę.

Niezwykle interesującą pozycją, która pojawi się na aukcji jest praca Teodora Axentowicza "Starość i młodość" (lot 15). Jest to obraz olejny, przez co stanowi rzadkość wśród prac tego autora na rynku aukcyjnym. Praca opatrzona jest na odwrocie ekspertyzą Stanisława Dąbrowskiego z 1952 roku. Tutaj warto wspomnieć, że kontrast starości i młodości oraz brzydoty i piękna inspirował artystę. W prezentowanej pracy malarz ukazał starca w kożuchu oraz wpatrzonego w widza młodego chłopca ubranego w kaftan. Teodor Axentowicz chętnie powielał wizerunek starca w ukazywanych w zimowej aurze procesjach kościelnych odbywających się z okazji święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), zawsze zestawiając go z postacią dziecka.

Wśród rodzajowych kompozycji swoją uwagę zwraca praca Jerzego Kossaka "Wesele krakowskie wraca od ślubu" (lot 16) pochodząca z 1945 roku. Obraz jest jednym z późniejszych kompozycji przedstawiających ten temat. Obraz jest reprodukowany w publikacji Kazimierza Olszańskiego pt. "Jerzy Kossak", Wrocław-Warszawa-Kraków 1992. Kontynuując krakowski wątek prac, które będą prezentowane na aukcji należy wymienić m.in. płótno Jerzego Potrzebowskiego "Widok na Wzgórze Wawelskie" z 1961 roku (lot 19). Warto podkreślić swoistą wyjątkowość obrazu, gdyż wielkoformatowe pejzaże miejskie są rzadkością w twórczości tego artysty.

Niewątpliwie wybitnym obrazem wystawionym na aukcji, jest praca olejna Jacka Malczewskiego "Portret Agaty Pancerz w Lusławicach" z 1926 r. (lot 22). Warto zaznaczyć, że obraz jest po raz pierwszy prezentowany na rynku sztuki. W latach 1919-1926 artysta często odwiedzał swoje siostry w Lusławicach, gdzie w towarzystwie rodziny odpoczywał i malował. Wtedy też powstał wspomniany obraz, który ukazuje portret młodej Agaty Pancerz. W pracach z 1926 roku artysta często przedstawiał widok salonu lusławickiego dworu lub portretował w nim swoje siostry. Warto tutaj przywołać obraz Jacka Malczewskiego pt. "Julia, córka artysty w Lusławicach" (1926) [zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie], który został skomponowany w sposób analogiczny do omawianej pracy.

W kategorii obiektów sztuki dawnej znajdą się również prace  m.in: Leona Chwistka, Stefana Filipkiewicza, Feliksa Michała Wygrzywalskiego, Henryka Uziembło, Włodzimierza Terlikowskiego, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Chmielińskiego (Stachowicza), Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Henryka Haydena.

Na aukcji pojawi się też zespół prac wykonanych przez malarzy prymitywistów. Szczególnie interesujący jest rysunek (lot 41) oraz akwarela (lot 40) Nikifora Krynickiego, w której doskonale uwidaczniają się znamienne cechy malarstwa tego artysty. Na dalszych pozycjach znalazły się prace artystów górnośląskich - Bronisława Krawczuka oraz Erwina Sówki. Obrazy pierwszego z nich ukazują z widok wesołego miasteczka (lot 46) i kościoła w Sękowej (lot 45). Prace Erwina Sówki (lot 47, lot 48) nawiązują do jego zainteresowań okultyzmem i teoriami kosmicznych cywilizacji.

Sztuka współczesna w ofercie aukcyjnej obfituje w różnorodność prezentowanych kierunków. Wśród nich należy wymienić: "Martwą naturę" Wacława Taranczewskiego (lot 37), "Pejzaż z ciemnym niebem IV" Jana Szancenbacha (lot 53), płótno Jana Pamuły "Układ z błękitami I" (lot 74), pracę "Poor Spring" Wilhelma Sasnala z 2017 roku (lot 61), czy obraz Rafała Olbińskiego "Podróż do Reims" (lot 67).

Szczególnie należy wyróżnić pracę Tadeusza Kantora "Ruchy płaszczyzn" z lat 1967-1968, która powstała podczas wykładów artysty na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jak czytamy w opinii na temat omawianego rysunku: "konstrukcja nawarstwiających się form i płaszczyzn o różnym nachyleniu, przypomina wiele rysunków Tadeusza Kantora z 2 poł. lat 60., jak serie "Chłopcy z gazetami", czy "Ludzie powiększeni o przedmiot", gdzie figura ludzka zespolona jest z płachtami gazet, czy bryłami krzeseł w nierozerwalny sposób."

Interesującą pracą, którą będzie można licytować jest obraz Teresy Rudowicz "Kompozycja 69/22". Prezentowany obraz jest przykładem głównego nurtu twórczości artystki, w którym ta, przy wykorzystaniu gotowych przedmiotów i znaków pamięci dokonywała próby ujęcia nieustannie upływającego czasu.

Na aukcji znajdą się również dwie prace Edwarda Dwurnika: wielkoformatowe płótno "Kraków" z roku 1993 oraz późniejszy widok od strony północno-zachodniej na Rynek krakowski.

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 7-19 października w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog aukcji w formie drukowanej prosimy o kontakt. [link]

 

II Aukcja Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

 

powrót do listy aktualności

x
«
»