Aktualności

Data dodania: 2019-04-18

Relacja z I Aukcji Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

I Aukcja Dzieł Sztuki

 

W dniu 3 kwietnia 2019 r. w Hotelu Holiday Inn odbyła się I Aukcja Dzieł Sztuki.

 

 

 Zespół Krakowskiego Domu Aukcyjnego przed aukcją

I Aukcja Dzieł Sztuki

 

 

Publiczność tuż przez rozpoczęciem aukcji

I Aukcja Dzieł Sztuki

 

 

Aukcję poprowadził Ryszard Lachman

I Aukcja Dzieł Sztuki

 

 

I AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

Na I Aukcję Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym prezentowane były prace sztuki dawnej oraz współczesnej. W ofercie aukcyjnej znalazło się 60 prac. Obiekty z zakresu malarstwa, prac na papierze oraz rzeźby złożyły się na różnorodną ofertę dla kolekcjonerów. Warto zaznaczyć, że wśród nich znalazły się prace, które dotąd pozostawały nieznane na polskim rynku sztuki.

Aukcja rozpoczęła się od prezentacji sztuki dawnej, wśród której znaleźć można takie nazwiska jak: Bronisława Rychter-Janowska, Wojciech Weiss, Irena Weiss (Aneri), Soter Jaxa-Małachowski, Wojciech Kossak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Leon Chwistek czy Tytus Czyżewski.


Na szczególną uwagę zasługuje "Portret mężczyzny" autorstwa Witkacego z 1928 roku. Portret o wymiarach: 63,5 x 48,5 cm powstał prawdopodobnie w czasie dwóch sesji, natomiast autorski opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci.

 

Obraz Henryka Siemiradzkiego
Henryk Siemiradzki
"Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" (1865)


Witkacy Portret mężczyzny
Witkacy
"Portret mężczyzny"Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem, którym należy wspomnieć jest pojawienie się na polskim rynku sztuki dzieła Henryka Siemiradzkiego. Obraz przedstawiający scenę "Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" od ponad pół wieku pozostawał w prywatnej kolekcji. Prezentowana praca olejna wymiarach: 79 x 100 cm powstała w kwietniu 1865 roku. W kolejnym miesiącu płótno zostało nagrodzone małym srebrnym medalem na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Płótno początkowo przebywało u rodziców artysty w Charkowie, następnie pod koniec XIX wieku znajdowało się w rzymskiej pracowni artysty przy via Gaeta. Wiadomo, że obraz w 1953 roku został zakupiony do prywatnej kolekcji w której pozostawał do chwili obecnej. Praca artysty została opisana w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, który jest realizowany przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowy Instytut Historii Sztuki w Moskwie w latach 2015-2020.

Dla kolekcjonerów rzeźb przygotowaliśmy m.in. prace Igora Mitoraja, krucyfiks Jeana Lamberta-Ruckiego czy Chrystusa Frasobliwego Jędrzeja Wowro. Należy wspomnieć, że rzeźby tego świątkarza są niezwykle cenione przez kolekcjonerów a większość jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych.

Sztuka współczesna w ofercie aukcyjnej obfitował w różnorodność prezentowanych kierunków. Wśród nich należy szczególnie zwrócić uwagę na prace Tadeusza Kantora, Rafała Olbińskiego, Tadeusza Dominika. Na aukcji znalazły się również dzieła Edwarda Dwurnika m.in.: praca na papierze z 1971 roku czy obraz przedstawiający Tychy z 1983 roku. Ostatnią pozycją na aukcyjnej liście był obraz autorstwa The Krasnals, "Make love not art" (2013), z którego zysk został przeznaczony na rzecz Emilki Woropaj, podopiecznej Stowarzyszenia Sursum Corda.

 

 

WYBRANE POZYCJE Z OFERTY AUKCYJNEJ

 

Bronisława Rychter-Janowska
Bronisława Rychter-Janowska
"Wnętrze"
cena wywoławcza: 7000 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 10030 zł

Soter Jaxa-Małachowski
Jaxa Soter-Małachowski
"Port w Helu"
cena wywoławcza: 2400 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 5900 zł

 

Obrót na I Aukcji Dzieł Sztuki wyniósł: 234230,00 zł plus opłata aukcyjna

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami aukcji

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»