Aktualności

Data dodania: 2018-04-16

Wystawa prac Dawida Zdobylaka (20 IV - 4 V 2018)

Wystawa Dawida Zdobylaka

Zapraszamy na wystawę malarstwa Dawida Zdobylaka.

Wernisaż odbył się 20 kwietnia (piątek) o godz. 18.00. Ekspozycja potrwa do 4 maja 2018 r.


Dawid Zdobylak - "Melancholia"

Melancholia i nastrojowość to cechy właściwe dla malarstwa Dawida Zdobylaka. Artysta urodził się w 1993 roku. Obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017. W malarstwie artysty można dostrzec inspiracje renesansem, barokiem oraz sztuką ikon. Kształt twórczości Dawida Zdobylaka wyznaczają trzy główne tematy: pejzaż, portret i martwa natura. Artysta w swoich pracach kładzie nacisk na ukazanie portretu wewnętrznego przedstawianych postaci i uchwycenie kwintesencji nastroju w pejzażach. Dawid Zdobylak poprzez niewielkie rozmiary płócien chce wprowadzić widza w pewnego rodzaju intymność podczas odbioru dzieła. Jak sam artysta przyznaje w tekście pracy dyplomowej: "Odbiorca musi przez to zbliżyć się do nich, aby zobaczyć szczegół, pociągnięcia pędzla, drobne odcienie, zamazania, strukturę detali".

Wystawa Dawida Zdobylaka

Dawid Zdobylak, Fragment obrazu "Melancholia" (2018)


Na wystawie Galerii ATTIS zobaczymy najnowsze płótna artysty. Punktem wyjścia ekspozycji jest obraz przewodni "Melancholia" (2018). Praca przedstawia utopiony w ciszy poranek. Uśpioną jeszcze naturę pokrywa ciężka kurtyna mgły, przez którą próbuje przebić się wschodzące słońce. W pracy panuje nastrój wyciszenia i równowagi niczym niezmąconej natury. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Stefańczyk - kurator

 

 

FRAGMENTY WYBRANYCH PRAC DAWIDA ZDOBYLAKA

Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka

 

Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka

 

Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka
Wystawa Dawida Zdobylaka

 

Katalogi wystawy Dawida Zdobylaka

 Wystawie towarzyszy drukowany katalog.

 

 

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

 

 

 

 

Zobacz prace artysty w ofercie Galerii.

 

DAWID ZDOBYLAK - NOTA BIOGRAFICZNA

 


Dawid Zdobylak urodził się w 1993 roku w Chobieni. Studiował malarstwo w pracowni Janusza Matuszewskiego i w pracowni rysunku Grzegorza Wnęka w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2017 roku obronił dyplom. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017.

Artysta od 2014 roku jest członkiem i współzałożycielem nowej grupy artystycznej ,,Jeżeli 19;54 "ąΦę"", zrzeszającej studenckie grono artystyczne. Nazwa grupy nawiązuje do dadaizmu. Pierwsze słowo zostało wzięte z Biblii, właśnie ze strony 1954 o tej samej godzinie, ostatni człon "ąΦę" symbolizuje że w grupę stanowią Polacy i studenci ze wschodniej granicy. Celem grupy jest wspólne działanie na polu eksperymentów artystycznych oraz organizacji wystaw zbiorowych.

Fragment tekstu kuratorskiego do wystawy Infernum (Mini Galeria, Śródmiejski Ośrodek Kultury):

"Zadaję sobie często odwieczne pytanie - czy piekło istnieje? Odpowiedź na nie nie uwolniłaby lub zniewoliła człowieka w samym jego wnętrzu. Wierząc w byt ponadnaturalny czy nie, odczuwamy wewnętrzny imperatyw by bać się samych siebie i swoich uczynków. Czujemy, że to co robimy często niszczy nas wewnętrznie."

(Dawid Zdobylak)


Fragment pracy dyplomowej artysty:

W pejzażu istotny jest dla mnie pewien nastrój obrazu. To co w pierwszej chwili ujrzałem. Zestawienia kolorów, warunki atmosferyczne a przede wszystkim światło, które kształtuje wrażenie. To najważniejsze i najprawdziwsze wrażenie jest dostępne nam tylko przez ułamek sekundy, gdy ujrzymy pierwszy raz zjawisko i w nasz umysł zapisze się jego istota, swoisty powidok prawdy pejzażu.

(Dawid Zdobylak)

 

WYBRANE WYSTAWY

2016 - Infernum, Mini Galeria, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków
2016 - Wystawa prac III Pracowni Rysunku, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie;
2016 - Rysunki, Galeria 2 piętro;
2015 - Obszar zabudowany, Galeria drugie piętro;
2015 - Gdy rozum śpi..., Klub Kazimierz;
2015 - Drogi Figuracji, Galeria Lamelli;
2015 - Pracownia nr 3- 16, Galeria Lamelli;
2015 - Wystawa prac studentów Krakowskiej ASP, Klub Herbaciany;
2015 - Dawid Zdobylak - Rysunek i Grafika, Villa Cuprum Lubin;
2015 - Obszar zabudowany, Galeria drugie piętro;
2014 - Wystawa zbiorowa - Targi sztuki młodej Art Field w Krakowie;
2013 - Wystawa zbiorowa Slot Art Festival w Krakowie;
2013 - Wystawa indywidualna w Lubinie-Villa Cuprum;
2013 - Wystawa indywidualna w Lubinie- Galeria Da Vinci;
2012 - Wystawa indywidualna w Chobieni - CHOK.

 

    Wydarzenie na portalu Facebook

 

WYSTAWA BIERZE UDZIAŁ W VII EDYCJI CRACOW GALLERY

WEEKEND (20-22 kwietnia 2018)

 

Krakers 2018

Godziny otwarcia Galerii w weekend

21-22 kwietnia 2017 r.
21 kwietnia (sobota) - 11.00-20.00
22 kwietnia (niedziela) - 11.00-20.00

21 kwietnia o godz. 15.00 (sobota) odbyło się oprowadzanie po wystawie z udziałem artysty.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji CGW KRAKERS jest Zmiana. Zmiana to jedna z podstawowych modalności czasów współczesnych. Dotyczy to w zasadzie wszystkich obszarów codzienności, począwszy od powierzchniowego rozpoznania zjawisk, aż po głębokie struktury, które zmieniają sposób funkcjonowania człowieka w świecie. Zmiana jako imperatyw często staje się strategią marketingową lub narzędziem w psychologii pozytywnej. Zmiana jako możliwość i manifestacja wolności uobecnia się w naukach humanistycznych, których obszar stał się poligonem ostrzału tradycyjnej normatywności. Rozwój cyfryzacji i technologii umożliwił równorzędne włączenie do codzienności człowieka rzeczywistości wirtualnej, co tym rozmyło pojęcie realności. Przekształceniu uległa również sama sztuka, która wraz z dynamiką czasów współczesnych eksploruje możliwości nowych mediów, jak również problematyzuje zagadnienia, przed którymi staje człowiek wraz z przyjęciem nieustannie przyspieszającego rytmu zmian.

powrót do listy aktualności

x
«
»