Aktualności

Data dodania: 2010-04-29

Projekt - GALERIA DLA MŁODYCH

Wernisaż: 29 kwietnia 2010, godz. 19.00

Wystawa potrwa od 29 kwietnia do 15 maja 2010

Wystawa prac czterech młodych studentek krakowskiej ASP zainicjowała projekt "Galeria ATTIS Dla Młodych". Założeniem projektu jest promocja rodzącej się sztuki oraz analiza współczesnych tendencji nią rządzących. W pierwszej odsłonie możemy zobaczyć dzieła: Joanny Gęsiorskiej, Adriany Myśliwiec, Anety Podżorskiej i Karoliny Źrebiec. Każda z artystek, mimo młodego wieku, stworzyła oryginalny dla siebie styl. W swojej sztuce w różnorodny sposób interpretują wspólne dla siebie źródło inspiracji jakim jest rzeczywistość. Joanna Gęsiorska w cyklu pt. "Tłum" przedstawia postacie przepływającego tłumu. Zmieniające się niczym kadry w filmie obrazy uzmysławiają nam naszą tożsamość w tłumie. Adriana Myśliwiec w swoich pracach łączy materie plastyczną z fragmentami gazet ("Modelarz"). Abstrakcja materii w harmonijny sposób łączy się z umieszczonymi w dziele ilustracjami, tworząc organiczną całość. Każdy obraz, jak wspomina artystka, powstawał w procesie zniszczenia, który jest elementem niezbędnym w jej dziełach. Aneta Podżorska w oryginalny sposób wykorzystując możliwości fotografii tworzy niezwykle nastrojowe pejzaże. Oto czym kieruje się w swoich pracach: "W moim malarstwie szczególną uwagę poświęcam problemowi światła i jego echa rzucanego na materie". Natomiast sztuka ostatniej z prezentowanych na wystawie artystek jest prezentacją rzeczywistości przez nią stworzonej którą możemy odczytać mając jedynie do niej klucz. Podsumowując analizę prac omawianych artystek można śmiało stwierdzić, że współczesna sztuka młodych odważnie wytycza nowe drogi stylowe tworząc nowatorskie interpretacje rzeczywistości.

Jak wygląda współczesna sztuka?
W jakim kierunku podążają nowe tendencje?
Jak kształtuje się twórczość młodych artystów?
Co ich inspiruje? Czy korzystają z dorobku, realistów, impresjonistów, czy może awangardy XX wieku?

Odpowiedzią na te pytania jest sztuka młodych studentów Akademii Sztuk Pięknych, którzy za kilka lat będą tworzyć polską historie sztuki. W I edycji projektu "Galeria Dla Młodych" wezmą udział studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z wydziałów malarstwa, grafiki i architektury wnętrz:

Joanna Gęsiorska, Adrianna Myśliwiec, Aneta Podżorska oraz Karolina Źrebiec.

==> Galeria prac <==

Każda z artystek prezentuje odmienny styl, razem tworząc mozaikę różnych tendencji. Dzieła prezentują różne podejście do rzeczywistości, jej interpretacje oraz reinterpretacje.

Projekt ten ma na celu pokazanie nowych tendencji w polskiej sztuce współczesnej. Ściany Galerii Attis będą do dyspozycji artystów i ich inwencji twórczej. W projekcie przewidziany jest wernisaż otwierający trwającą 2.5 tygodnia wystawę (do 15 maja). Wystawa zostanie udokumentowana w postaci zdjęć, materiału video oraz krótkich wywiadów w artystami, które będą umieszczone na stronie galerii oraz portalu społecznościowym Facebook.

Wybrani artyści biorący udział w projekcie otrzymają zaproszenie do udziału w Aukcji Wielkiego Serca. Aukcję tą prowadzi Andrzej Starmach, a biorą w niej udział najwybitniejsi artyści min.: Maciejowski, Bujnowski, Sasnal, Abakanowicz, Nowosielski i inni. 

 

 

 

 

Patronat medialny:

Patronem medialnym wydarzenia jest portal Sztuka.pl

powrót do listy aktualności

x
«
»