Aktualności

Data dodania: 2010-10-14

Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany

"Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany"

Wystawa rysunków w 40-tą rocznicę śmierci artysty

Wernisaż: 14 października 2010, godz. 19.00

Wystawa potrwa od 14 - 28 października 2010

Zapraszamy na wystawę rysunków Kazimierza Podsadeckiego, artysty znanego głównie jako autora niekonwencjonalnych fotokolaży i eksperymentalnych filmów.

Warto zaznaczyć, że w tym roku mija 40-sta rocznica śmierci artysty, co stanowi doskonałą okazje by przypomnieć jego bogaty dorobek artystyczny.

Pochodzące głównie z lat 50 i 60 prace charakteryzuje różnorodna tematyka oraz stylistyka. Rysunki połączone w cykle prezentują ścieżkę artystycznych inspiracji autora. Obok interpretacji fragmentów arcydzieł światowego malarstwa (Tycjan, N. Poussin) znajdujemy cykl aktów oraz serie prac o tematyce biblijnej (np. Zuzanna i Starcy). Dla wszystkich zainteresowanych zapoznaniem się z szerszymi informacjami na temat twórczości artysty przygotowaliśmy multimedialny katalog wszystkich prezentowanych prac oraz bogatą w materiał ilustracyjny biografię w formie prezentacji.

Kazimierz Podsadecki - urodził się 24 lipca 1904 roku, zmarł 10 lipca 1970 r. Studiował na Wydziale Sztuk Zdobniczych krakowskiej Szkoły Przemysłowej. Związany był z czasopismem "Zwrotnica" gdzie publikował swoje prace. W 1926 roku uczestniczył w pierwszej wystawie grupy "Praesens". Pod koniec lat 20 nawiązał współprace z koncernem Ilustrowanego Kuriera Codziennego. W tym okresie jego fotomontaże umieszczane były w tygodnikach: "Na szerokim świecie", "Światowid". Artysta był członkiem Związku Artystów Plastyków w Krakowie oraz twórcą nowego oddziału w Szczecinie. W 1952 roku powrócił do Krakowa.


podsadecki

podsadecki

powrót do listy aktualności

x
«
»