Aktualności

Data dodania: 2010-11-04

Aleksander Andrzej Łabiniec

(1930-2010)

Informel - Psychologia koloru

Wernisaż: 4 listopad 2010, godz. 18.00

Wystawa potrwa od 4 - 16 listopada 2010

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Aleksandra Andrzeja Łabińca, znanego głównie jako autora scenografii i reżysera . Na jego pierwszej pośmiertnej wystawie, prezentowane będą prace powstałe w ostatnim 20-leciu życia artysty. Wpisujące się silnie w nurt informelu prace pokazują wieloletnie zainteresowanie malarza psychologią koloru. Cykl dzieł ukazuje różnorodne inspiracje artystyczne na które wskazują podtytuły m. in. "Kropla wody", "Rany ziemi", "Zdarzenie".

Wystawie towarzyszyć będzie multimedialny katalog, zawierający prace artysty oraz bogatą w materiały ilustracyjne biografię.

Osobowość malarza przybliży gościom syn artysty - Krzyszof Łabiniec.

Aleksander Andrzej Łabiniec - urodził się 14 listopada 1930 roku w Goraju, zmarł w 23 września 2010 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, malarstwo, reżyserie i scenografie.malarstwo w pracowniach prof. Karola Frycza, Czesława Rzepińskiego, Andrzeja Stopki i Zbigniewa Pronaszki). Dyplom uzyskał w 1956 roku na Wydziale Scenografii. Tematem obronionej pracy była oprawa sceniczna tragedii "Antygony" Sofoklesa. Artysta zaintrygowany problemtyką psychologii koloru swoje studia kontynuował w Centre de Recherches d"ambiances w Paryżu. Równolegle studiował również grafologie. W 1954 roku otrzymał dyplom reżysera teatralnego. Począwszy od lat 60-tych artysta współpracował z telewizją - Ośrodek TVP w Katowicach i Krakowie dla którego przygotowywał oprawę sceniczną licznych programów kulturalnych ( m. in. Teatru Telewizji). Jako scenograf związany był przez 55 lat Teatrem "Banialuka" w Bielsku-Białej i Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (w latach 1967-1974). Artysta prowadził również działalność pedagogiczną jako wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Cieszynie (w latach 1975-1990) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w 2010 roku). Artysta brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz poza granicami m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Francji, Danii i Niemczech. Został odznaczony m. in. Srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Gloria Artis". Artysta został również laureatem "Złotej Maski" za całokształt twórczości.


Łabiniec

powrót do listy aktualności

x
«
»