Aktualności

Data dodania: 2011-05-14

Artur Jastrzębski, wystawa "Wielka woda w Paprocanach"

AKTUALNA WYSTAWA

Wielka woda w Paprocanach

Wernisaż: 14 maja 2011 (sobota), godz. 17.30

Wystawa potrwa od 14 maja - 11 czerwca 2011


jastrzębski

Fotografii Artura Jastrzębskiego, zrobionych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Paprocany" nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach, nie ogląda się jako jednolita historia. Łatwiej jest je czytać jako pojedyncze kadry - surrealistyczne obrazy, wyrwane ze snu powidoki. Czuję się rozerwany pomiędzy spokojem a niepokojem. Woda, która wylewa się z koryt może mieć siłę niszczącą, tu oczyszcza kompozycję ze szczegółów i detali. Autor daje nam czystą formę biało-czarnych kompozycji. Zaprasza nas do pełnej ciszy i spokoju transcendentnej medytacji. Z drugiej strony wybrane przez niego tematy intrygują tajemnicą i magią, jak np. otwarta brama wcale nie zapraszająca do jej przekroczenia, ławka, na której nie usiądziemy aby odpocząć, czy deski surfingowe, na których nie popływamy.

Krzysztof Miller (kurator wystawy)

Zapraszamy na wystawę fotografii Artura Jastrzębskiego pt. Wielka woda w Paprocanach. Ekspozycja jest zarazem debiutem artysty na Festiwalu Miesiąca Fotografii oraz naszej galerii jako partnera w organizacji imprezy. Wspomniana wystawa jest prezentowana w ramach Sekcji ShowOFF festiwalu gdzie swoje miejsce znaleźli artyści, którzy rozpoczynają obcowanie z materią fotografii. Jak zaznaczają organizatorzy spośród ponad pięciuset przysłanych zgłoszeń w tym roku wytypowano zaledwie dwunastu artystów. Selekcja prac pozwoliła na wyłonienie najlepszych twórców o innowacyjnym i świeżym podejściu do otaczającej ich rzeczywistości.

Jednym z nich jest Artur Jastrzębski, którego cykl pokazuje estetyczne spojrzenie na tragedie jaką była powódź we wspomnianych w tytule Paprocanach (Ośrodek Wypoczynkowy). Nie jest to spojrzenie dokumentalisty, który chce uchwycić charakter wydarzenia ale wrażliwego i otwartego artysty. Odrealnione pejzaże pozwalają widzowi dostrzec piękno niebezpiecznego żywiołu. Gorąco zachęcamy do indywidualnego obcowania z pracami podczas sobotniego wernisażu.

Artur Jastrzębski - urodził się w 1975 roku w Tychach. W 2010 r. zadebiutował wystawą Impresje paprocańskie (MCK w Tychach, MDK w Mikołowie, Galeria Fotografii ŁTF w Łodzi). W konkursie Obiektywnie Śląskie otrzymał wyróżnienie za cykl Cielmice wieś wyjątkowa, natomiast za fotoreportaż Wielka woda w Paprocanach otrzymał nagrody i wyróżnienie (Śląska Fotografia Prasowa 2010, Tychy Press Photo 2011 oraz Sekcja ShowOFF MFK 2011).

powrót do listy aktualności

x
«
»