Aktualności

Data dodania: 2017-09-27

Pochodzący z naszej galerii, jeden z największych obrazów Sotera Jaxy-Małachowskiego na wystawie w MHK

Obraz Sotera Jaxy-Małachowskiego

Miło nam poinformować, iż zakupioną w naszej galerii pracę Sotera Jaxy-Małachowskiego, można obejrzeć podczas wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa -  Soter-Jaxa Małachowski - W 150-lecie urodzin Artysty

 

Jest to najprawdopodobniej największy (135 x 180 cm) obraz Jaxy jaki do tej pory był przedmiotem obrotu na polskim rynku sztuki.

 


Soter Jaxa-Małachowski, Finale (1915), olej, płótno, 135 x 180 cm.

 

największy obraz Jaxa

Praca powstała w okresie gdy malarz, tworzył głównie prace olejne na płótnie. Tytuł pracy: Finale pochodzi z języka włoskiego oznacza finałowy, rozstrzygający. Obraz przedstawia wzburzone morze, które unosi na swojej powierzchni łódź pełną ludzi. Po dłuższym przyjrzeniu się pracy, można dostrzec rozsiane po płaszczyźnie płótna topiące się postaci. Artysta komponując ten obraz, zwrócił szczególną uwagę na ukazanie ogromu i siły natury w zderzeniu z małością ludzi.

 


Na odwrocie pracy widnieje metka Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie. Jak dowiadujemy się z niej, cena pracy wynosiła 5000 koron. (Dla przykładu w 1916 roku 1 litr mleka kosztował 1 koronę)

 

W katalogu na temat twórczości artysty czytamy:

 "Obrazy marynistyczne Jaxy-Małachowskiego cieszyły się w okresie międzywojennym dużym zainteresowaniem wśród publiczności wystaw i bywalców salonów sztuki. Rosnąca popularność prac artysty sprawiła, iż w 1927 nakładem krakowskiego Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w ramach cyklu "Cuda Polskiego Morza" ukazał się zbiór dziesięciu pocztówek z reprodukcjami najbardziej znanych i cenionych wówczas obrazów Sotera malowanych nad Bałtykiem. Były to kompozycje: Poranek, Rybacy, Na plaży, Wrzosy, Cisza w zatoce, Przed burzą, Po burzy, O zmierzchu, Zachód słońca, Noc księżycowa."

Katarzyna Łomnicka, Soter August Jaxa-Małachowski 1967-1952, Kraków 2014, s. 119.

 
Obraz Sotera Jaxy-Małachowskiego "Finale" bierze udział w wystawie prac artysty w Muzeum Historycznym Krakowa. Ekspozycja potrwa do 7 stycznia. Wernisaż wystawy odbył się 6 października 2017 r. o godz. 17.00. Więcej informacji o wystawie na stronie muzeum.

 

 

 

Soter Jaxa-Małachowski -wystawa

 
W czasie wernisażu głos zabrała m.in. Pani Katarzyna Łomnicka współkuratorka wystawy Sotera Jaxy-Małachowskiego.

Soter Jaxa-Małachowski -wystawa

 

Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W tekście towarzyszącym ekspozycji opisany został obraz "Finale":

 "Bliższa jednak twórczości Ajwazowskiego jest prezentowana na wystawie scena Finale z 1915 roku (wł. prywatna), w której malarz zastosował podobną kompozycję. Dzięki wprowadzeniu wysokiej linii horyzontu, na której wśród mgły i deszczu majaczący tonący okręt, artysta oddał żywioł morskich fal miotających, niczym łupiną orzecha, szalupą z rozbitkami. Ten malarski zabieg doskonale spotęgował dramatyzm kompozycji, oddając nikłość ludzkiego życia wobec morskiego żywiołu."

Katarzyna Łomnicka, Tekst towarzyszący wystawie "Soter Jaxa-Małachowski W 150-lecie urodzin artysty", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2017, s. 57-59.

 

Soter Jaxa-Małachowski -wystawa

 

Soter Jaxa-Małachowski -wystawa

 
Część prac prezentowanych na wystawie zostało oprawionych przez naszą pracownię (Oprawa Obrazów Lachmanowie).

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»