Aktualności

Data dodania: 2016-12-03

Kamil Kukla laureatem Nagrody Fundacji Grey House

Kamil Kukla

Kamil Kukla został laureatem Nagrody Grey House w Konkursie FGH na najciekawszą osobowość artystyczną 2016 roku.

Skład jury konkursu: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Zuzana Jakalová (Meet Factory w Pradze), Ewa Łączyńska-Widz (BWA Tarnów), Agata Smoczyńska - Le Guern (galeria Le Guern, Warszawa), Stanisław Ruksza (Kronika w Bytomiu) i Adam Henryk Budak (National Gallery w Pradze).

W uzasadnieniu werdyktu czytamy:
„Wystawa składa się z prac jednego artysty ponieważ, tak magicznie się złożyło, tematycznie i formalnie prace zgromadzone w tej przestrzeni są bardzo do siebie podobne. Jury stwierdziło jednak, iż jedna pozycja artystyczna wyróżnia się na tle pięciu pozostałych - jest najbardziej dojrzała pod względem języka formalnego. Ten język jest rzeczywiście wyjątkowy, w pewnym sensie enigmatyczny i w tym kontekście dobrze koresponduje z tematem wystawy, czyli kamuflażem. Z jednej strony można tam znaleźć echa malarstwa amerykańskiego końca lat osiemdziesiątych, z drugiej - pewien element neoabstrakcjonizmu i ekspresjonizmu. Ale tak naprawdę Kamil uprawia pewnego rodzaju genre antymartwej natury ponieważ to co przedstawia w swoich obrazach, aczkolwiek nieprzedstawialne, emanuje do wymiaru hipernatury, która zmienia się albo współgra z krajobrazem, tutaj bardzo korporalnym, bardzo cielesnym i zmysłowym, wywołując nieomal efekt halucynogenny”. (źródło materiały organizatora)

Prace Kamila Kukli oraz pozostałych finalistów (Michaliny Bigaj, Bartka Buczka, Maćka Cholewy i Ewy Sadowskiej) można zobaczyć w Galerii Szara Kamienica w Krakowie do 5 stycznia 2017 roku.

Kuratorami wystawy KA-MU-FLAŻ są Piotr Sikora i Katarzyna Wincencia.

Obraz Kamila Kukli

Kamil Kukla, 10WUS (2010) [informacje o artyście oraz inne prace]

Wystawa malarstwa Kamila Kukli "Figury" - (23 II - 10 III 2012 r.)

powrót do listy aktualności

x
«
»