Aktualności

Data dodania: 2016-04-20

Wystawa malarstwa Anny Kruszak "Mapy światła - Kraków i jego dzielnice"

Anna Kruszak wystawa

 Kraków nocą jest magiczny. Migoczące światła miasta jaśnieją w ciemności, kreśląc jego strukturę. Rozświetlone panoramy po zmroku są znakiem rozpoznawczym malarstwa Anny Kruszak. Artystka urodziła się w 1982 roku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Dyplom obroniła w 2008 roku.

 Obrazy malarki to „miastagramy“, jak sama mówi: „Dla mnie to poetyckie trawestacje przestrzeni miejskich.“ Pejzaż nocny aglomeracji fascynuje malarkę: „(…) przypomina szklany kanion, którego zwielokrotnione odbicia wzmacniają się tęczowymi smugami neonów, drgają w rytm słonecznych latarni, grają w takt srebrzystych torów ulic.“ Artystka w swoich obrazach próbuje zawrzeć genius loci - szczególny charakter miejsca.

 Na wystawie w Galerii ATTIS pokazane zostaną obrazy powstałe głównie w 2015 roku, nigdzie dotąd nieprezentowane. Tematem przewodnim prac jest rodzinne miasto artystki – Kraków oraz jego dzielnice. Malarka wychowała się w Nowej Hucie, o której mówi: „Najważniejszym, najmocniejszym doświadczeniem zmysłowym było dla mnie dorastanie w „jednobarwnej dzielnicy“, obarczonej piętnem totalitaryzmu“. Wszystkie odcienie szarości dostrzegalne są w obrazie „Huta nocą“. XVIII dzielnicę Krakowa malarka kontrastuje z widokiem Kazimierza, Starego Miasta, Dębnik. Każdą z tych dzielnic, traktuje jak swoiste „miasto w mieście“. Te odrębne ogniwa połączone są nitkami ulic. Spajają się w jeden tętniący organizm, który widzimy z lotu ptaka w obrazie „Czerwony Kraków“.

 W malarstwie Anny Kruszak, Kraków mieni się różnymi barwami: z jednej strony błękitami, czerwieniami, a z drugiej szarościami i grafitami. Jej miasto utkane jest z niezliczonych świateł, tworząc odrealnioną mapę, aktualną wyłącznie po zmierzchu. Zapraszam na wystawę.

 

Agnieszka Stefańczyk (kurator wystawy)

 

 
Obrazy artystki prezentowane na wystawie:

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

 

 

Wszystkie obrazy Anny Kruszak dostępne w ofercie Galerii.

 

Fotorelacja z wernisażu:

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

Wystawa Anna Kruszak

 

Wernisaż w obiektywie Marcina Świdzińskiego:

Wernisaż Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak

Wystawa Anny Kruszak


Relacja z wystawy na portalu artinfo.pl

 

Wystawie towarzyszy katalog.

 

 

 

 

anna kruszak


ANNA KRUSZAK
urodziła się w 1982 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jej praca pt. "Atrium" zdobyła nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Takasaki Art & Music Competition for High Scholl Students, natomiast w 2006 roku obraz pt. "Pokłon" został wybrany na 5. Międzynarodowe Biennale Malarstwa w Turynie.

W 2011 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pt. "Rzeka Snu", natomiast w 2014 roku w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki miała miejsce prezentacja "Miastagramy". W 2015 roku wzięła udział w wystawie zbiorowej "Bez Różu", w Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu.


Anna Kruszak, O inspiracjach

"Godziny spędzane na podróżach były również okazją do obserwacji fali polskich Odyseuszy, takich jak ja, wypełniających po brzegi niewygodne przestrzenie brytyjskich samolotów. W nadziei na zarobek taszczących torby pełne domowej roboty przetworów, i wszystkiego na czym ewentualnie na miejscu można zaoszczędzić, prowadząc pełne wyrzeczeń życie. Członkowie rozbitych rodzin, ludzi wiecznie nie mogących zdecydować się na przynależność do jednego miejsca, metek, których dzieci wychowują babcie czekające na pieniężne przekazy Western Union, bezrobotni zamroczeni alkoholem już przy odprawie, dziewczyny ubrane jak bohaterki angielskich oper mydlanych. Tych wszystkich ludzi, gdy samolot podchodził do lądowania nocą, lub rzadziej o zmierzchu, łączyło spontaniczne westchnienie zachwytu, mimowolnie wyrywające się z piersi, gdy w zmrożonym kropelkami skondensowanej pary okienku, ukazuje się promień światła, sygnalizujący port przeznaczenia. Ziemia Obiecana. Pułapka.

Chwila, gdy rożek światła, igła pomarańczowej pożogi przecina ciemność obejmującą drżącą wydmuszkę samolotu. Snop światła gęstnienie, ukazując blask setek ulic, umocowanych jak żywe porosty na dnie jakiejś niezwykłej rzeki, ze światłem podwodnych, elektrycznie zasilanych tętnic, skupiających się w sercach tych niematerialnych, eterycznych stworzeń. Pęd energii, osiągający swój szczyt w centrum świetlistego organizmu, stawał się przez chwilę tętniącą światłem Rzeką Snu, której brzegi zasiedlają fosforyzujące porosty ludzkich osiedli. Z perspektywy lotu, migotliwe plejady miast, są jedynie wzruszającym wzrokiem niknących we wszechogarniającym potopie ciemności, a moment lądowania staje się przez chwilę obietnicą ostatecznego spotkania z czymś ważnym i niezwykłym, obietnicą ciepłego domu, obietnicą, że sen będzie wciąż trwał, gdy rankiem otworzymy oczy ..."

 


 Wydarzenie odbędzie się w ramach V edycji Cracow Gallery Weekend.


Cracow Gallery Weekend Krakers
to odbywający się od pięciu lat projekt, promujący sztukę współczesną
w przestrzeni Krakowa. Przez ten czas, jego – stworzona na podstawie innych tego typu wydarzeń z całego świata – forma, osiągnęła nową, zupełnie indywidualną jakość, skierowaną przede wszystkim na odkrywanie i pobudzanie rozwoju współczesnego rynku sztuki. W tym celu w ramach Krakersa podejmowana jest współpraca nie tylko z największymi galeriami, ale także niezależnymi ośrodkami działalności artystycznej, sprzeciwiając się propagowaniu stereotypu konserwatywnego estetycznie Krakowa.

Do udziału w Cracow Gallery Weekend, obok galerii prywatnych, zapraszane są instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers stawia przed sobą bowiem zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje jego mieszkańców. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.

W program piątej edycji Cracow Gallery Weekend Krakers, obok 30 galerii prywatnych i nieformalnych inicjatyw, włączone zostały instytucje publiczne – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Po raz kolejny zapraszamy na akcję „Weekend Sztuka + Książka”, która dotyczyć będzie literackiego wymiaru sztuki – w wybranych krakowskich księgarniach od 22 do 24 kwietnia, skorzystać będzie można z atrakcyjnych rabatów na wydawnictwa związane ze sztuką.


Więcej o informacji o wydarzeniu na stronie internetowej: cracowgalleryweekend.pl i fanpage

 https://www.facebook.com/events/1688649724717235/

 


Patronat medialny:

powrót do listy aktualności

x
«
»