Aktualności

Data dodania: 2016-03-08

"Gloria Artis" dla Edwarda Dwurnika

Wręczenie złotych medali „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis”.

7 marca 2016 roku w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego minister prof. Piotr Gliński wręczył odznaczenia „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis”.

Nagrodzonymi złotymi medalami zostali: Tomasz Burek (krytyk literacki, eseista, historyk literatury), Jan Krzysztof Kelus (poeta, kompozytor, tłumacz), Michał Kulenty (saksofonista, kompozytor) oraz
Edward Dwurnik (artysta, malarz).

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Edward Dwurnik

 

 

 

 

 

 

EDWARD DWURNIK urodził się w 1943 roku w Radzyminie. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Malarstwo studiował w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa oraz rzeźbę w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza.
W 1970 roku uzyskał dyplom pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej.

W 1965 roku rozpoczął (kontynuowany do dnia dzisiejszego) cykl rysunków, akwarel i obrazów olejnych pt. "Podróże autostopem" (cykl IX). Zainspirowany wystawą prac Nikifora w 1965 roku w Kielcach, stworzył pracę (Rysunek nr 1) od której artysta datuje swoją twórczość (13 czerwca 1965 r.). Malarz przejął od Nikifora m.in. lekkość kompozycji oraz przedstawianie architektury z lotu ptaka. Głównym tematem cyklu "Podróże autostopem" są polskie jak europejskie miasta i miasteczka.

 

Artysta na swoich płótnach, próbuje zawrzeć charakter przedstawianego krajobrazu. Cechą szczególną tych płócien jest nagromadzenie najważniejszych budowli danego miejsca. Artysta przedstawiając architekturę nie stosuje zgodności typograficznej. Budynki, które w rzeczywistości znajdują w dużym oddaleniu od siebie, na płótnach sąsiadują ze sobą. W pracach pojawia się również warstwa narracyjna. Zdarza się, że zaznaczone kilkoma pociągnięciami pędzla postaci są skrzętnie opisane ("Kraków zimą"). Warto zaznaczyć o kolorystyce prac. Malarz stworzył grupę obrazów utrzymanych w błękitach (m.in. "Kraków niebieski", "Warszawa", "Szczecin"). Obok nich znajdują się płótna o bogatej kolorystyce, w których mnogość odcieni jest zachwycająca. Najnowsze prace artysty charakteryzują się kontrastowo zestawionymi kolorami, o niezwykłej intensywności.

 

Obrazy Edwarda DwurnikaEdward Dwurnik, Łódź (2015)

 

Od lat 70. powstało kilkanaście innych cykli malarskich, m.in. "Sportowcy" (komiksowe spojrzenie na codzienność PRL-u), "Drodze na Wschód", "Od Grudnia do Czerwca" (upamiętniające ofiary stanu wojennego w Polsce). Artysta był wielokrotnie nagradzany np.za cykl prac pt. "Robotnicy" otrzymał w 1981 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej natomiast seria dzieł pt. "Warszawa", została wyróżniona Nagrodą Kulturalną "Solidarności" Nouvelle Biennale de Paris (1985), Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Inne prace artysty ofercie naszej Galerii.

powrót do listy aktualności

x
«
»