Aktualności

Data dodania: 2015-06-17

Iwona Biela Panufnik o swoich rzeźbach.

Artystka o swoich pracach.

Iwona Biela Panufnik

Wszystkie moje pomysły na rzeźby rodzą się pod wpływem inspiracji, czy to przeżytą chwila, obejrzanym filmem, słowami piosenek czy obrazem danej chwili który utkwił mi w głowie. Wszystkie podszyte są emocjami, które w danej chwili odczuwałam. Udaje mi się wracać do takich chwil i odtwarzać je w pamięci, tak jakby zdarzyły się przed chwilą.

rzeźby Iwony Bieli Panufnik

Iwona Biela Panufnik, Matka i dziecko

Chciałabym pokazywać nierealistyczna formę istniejącej rzeczy tylko jej abstrakcyjny przekaz. Coś, co jest wymyślone przeze mnie, posiada linie które z czasem ukształtowały się w moich rzeźbach i moje oryginalne spojrzenie na świat. Prostota, luki, wklęsłości i wypukłości, brak detali, tak żeby móc skoncentrować się na formie i temacie, są sposobem w jaki chciałabym przekazywać moje pomysły. „Matka i Dziecko”. Rodzina i macierzyństwo wywarły bardzo duży wpływ na moje życie, przynosząc mi radość, spełnienie i satysfakcje. Dlatego te motywy przewijają się przez moja twórczość prawie nieprzerwanie. Odzwierciedlają się w wielu rzeźbach, miedzy innymi „Żeglując z Rodziną” czy „Matka i Dziecko”. Uważam, że kobiety (jak również i ojcowie lub partnerzy z par homoseksualnych opiekujący się malutkimi dziećmi) mogą przeżyć swojego rodzaju bliskość i zespolenie z dzieckiem jedyne w swoim rodzaju. Małe dziecko, przez swoja bezbronność i kompletne uzależnienie w swoich pierwszych dniach czy miesiącach życia, tworzy z taką osobą jedność. I taki właśnie obraz chciałam przekazać w mojej rzeźbie „Matka i Dziecko”, w której szarfa splata te dwie postacie w jedną całość. Szarfa dodatkowo przybiera postać kielicha, który wypełniony jest radością macierzyństwa (w tym przypadku patrząc z perspektywy matki i kobiety).

 

rzeźby Iwony Bieli Panufnik

Iwona Biela Panufnik, Zaczarowany Saksofon

Muzyka zawsze była obecna w moim życiu i życiu mojej rodziny, a instrumenty muzyczne i ich piękne formy były jedna z moich pierwszych inspiracji twórczych. Po otrzymaniu nagrody od miasta St. Tropez we Francji, za między innymi dużą rzeźbę ukazującą klucz wiolinowy grający na skrzypcach i stworzeniu szeregu mniejszych i większych unikatów podobnych tematycznie rzeźb bazując na mojej niewytłumaczalnej pasji w kierunku tego właśnie instrument, odkryłam że mój dziadek przez długi okres swojego życia zajmował się tworzeniem właśnie skrzypiec. To była dla mnie bardzo miła niespodzianka i bez wątpliwości moment do refleksji o życiu i przekazywanych z pokolenia na pokolenia zamiłowaniach. Kolejną inspiracją stał się saksofon, którego brzmienie jest dla mnie porównywalnie piękne, a mimo to tak różne od tego które wydobywają skrzypce.

Słuchając brzmienia saksofonu, słyszę głębię, elegancję i dostojność. Jest to instrument dodatkowo bliski memu sercu, ponieważ mój syn od małego gra właśnie na saksofonie, wprawiając mnie w zadumę i podziw z dźwięków które potrafi z niego wydobyć. Dodatkowo, mieszkając przed długi czas w kraju gdzie ten instrument został wynaleziony, miałam okazje podziwiać jego formę w wielu miejscach, włączając muzea, rzeźby w parkach, restauracje,itp. co wpłynęło w pewnym stopniu na sympatie jaką mam do samego własnie instrumentu, jego brzmienia i formy. W rzeźbie „Zaczarowany Saksofon” przedstawiam abstrakcyjna formę klucza wiolinowego, który gra na saksofonie. Ponieważ nowoczesna forma rzeźb coraz bardziej odchodzi od realistycznych form i detali, ręce stają się coraz rzadziej występującą częścią moich rzeźb. Wciąż pozostają one jednak moja ulubiona do rzeźbienia realistyczna forma i z melancholią wracam do pierwszych rzeźb, w których ręce były bardzo uwidocznionym, odzwierciedlającym emocje, motywem moich rzeźb. W rzeźbie “Zaczarowany Saksofon” pokusiłam się wyrzeźbić je raz jeszcze.


Rzeźby artystki w ofercie Galerii.

obrazy Evy Kvet
IWONA
BIELA PANUFNIK  urodziła się 21 czerwca 1973 roku. Studiowała w pracowni Ives Marien’a i Philippe Desomberg’a w Akademii Sztuk Pięknych in Braine L’Alleud w Belgii. Od 2009 roku, artystka bierze udział w licznych wystawach. W maju 2011 roku, podczas Salon International des Artistes Contemporains, władze miasta Saint Tropez we Francji przyznały artystce pierwsze miejsce w kategorii rzeźby za całokształt twórczości. Artystka jest członkiem Low Countries Sculpture Society w Belgii.

Główną inspiracją w sztuce artystki jest muzyka, która ma duże znaczenie w jej życiu. Jak wspomina sama artystka na początku twórczości artystycznej jej pasją stały się portrety surrealistyczne, które z czasem przybrały formę bardziej nowoczesną. Artystka uważa, że zamiłowanie do doskonałego wykończenia odziedziczyła po swoim dziadku Szczepanie Panufnika, który pracował przy wykonywaniu instrumentów muzycznych między innymi pianin czy skrzypiec. Z czasem założył warsztat wykonując przepiękne repliki mebli z okresu Ludwikowskiego - sztuki wymagającej bardzo dużego przywiązania do detali oraz perfekcyjności.


Nagrody:

2014


Drugie Miejsce przyznane w kategorii rzeźby za rzeźbę słoni "Big Love", na 27. Salon International d"Art, Libr"Art, Libramont, Belgia;

  Nagroda Oryginalności za rzeźbę "Lost" w 5th Christie’s Art Competition, Soiron, Belgia;
2013 Drugie Miejsce w kategorii rzeźby za "African Antelope" w 26. Miedzynarodowym Konkursie Sztuki Nowoczesnej, Libr’Art, Libramont, Belgia;
2012 Nagroda Publiczności w Konkursie Artystycznym, Espace d’Art Christie, Soiron, Belgium;
  Pierwsze Miejsce przyznane przez Rotary of St. Cyr sur Mer, La Cardière d’Azur, Le Beausset i Le Castellet, Francja;
2011 Pierwsze Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym w kategorii rzeźby, Aidac, przyznanym przez miasto Saint Tropez, Francja.

 
Wybrane wystawy:

2014 SNAA, SALON NATIONAL DES ARTISTES ANIMALIERS, Bry-sur-Marne, Francja;
  Exposition collective, GALERIE ART&MISS, Paryż, Francja;
  ARTISTES DU MONDE, exposition international d"art contemporain & une vente aux enchères de la collection privée de S.A.S de Prince Albert II sous le haut patronage de S.A.S LE Prince Albert II et Marina Picasso, Monaco;
  Easter Exhibition, MIDTJYLLANDS KUNST CENTER , Bryrup, Dania;
2013 Exposition w Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumunster, Luxembourg;
2012 Jako gość honorowy na międzynarodowej wystawie w Bellaire, Liege, Belgia;
  Salon des Arts Contemporains na Francuskiej Riwierze organizowany przez Rotary;
  Club de St.Cyr sur Mer, La Cadière d"Azur,Le Beausset et Le Castellet, na rzecz walki z Polio na świecie;
2011 SNBA, Salon de la Société National des Beaux Arts pod patronatem Prezydenta Nicolas Sarkozy. Carrousel du Louvre. Paryz, Francja;
2010 LINEART, International Art Fair, Ghent, Belgia;
  LIBR’ART, Salon International d"Art Contemporain, Libramont, Belgia.

powrót do listy aktualności

x
«
»