Aktualności

Data dodania: 2015-04-07

Wystawa prac Erwina Wyjadłowskiego - Synchronizacja (24.04-9.05.2015 r.)

Zapraszamy na wystawę malarstwa Erwina Wyjadłowskiego. Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 9 maja 2015 r.

Wystawa Erwina Wyjadłowskiego

 

 Erwin Wyjadłowski - Synchronizacja


Synchroniczne widowiska jako wyraz ideologii, stanowią główne natchnienie Erwina Wyjadłowskiego. Występujących w nich ludzi, artysta pojmuje jako zunifikowane podzespoły działające na impuls, którym jest wspólna doktryna.

Artysta urodził się w 1980 roku. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. W 2012 roku obronił dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. W swoim malarstwie inspiruje się kadrami filmowymi, fotografiami ze scenami defilad i zbiorowych ćwiczeń z okazji świąt narodowych. Malarz przekształca je, kontrastuje modelunek światłocieniowy oraz nadaje nową kolorystykę. Później za pomocą rzutnika przenosi na płótno odrealnioną kompozycję. O swoich inspiracjach pisze: Pierwsze co na mnie działa, to układy i formy jakie pojawiają się w przypadku tych zbiorowych poruszeń. Czasem to niemal abstrakcja, multiplikacja, mozaika...

Na ekspozycji znajdą się najnowsze prace artysty. Prace tworzą spójny cykl, który powstał z myślą o wystawie w Galerii ATTIS. Duże płótna zostaną zestawione z małymi formatami. W obrazie przewodnim (Bez tytułu) przedstawiona została scena ćwiczeń. Mimo, że kobiety zawieszone są w nienaturalnej pozie, uśmiechają się do widza. Uproszczona kompozycja oraz monochromatyzm powoduje jej odrealnienie. Prezentowane obrazy, traktują o roli człowieka w społeczeństwie, którym rządzi ideologia. Artysta tak pisze o postaciach w swoim malarstwie: Ci którzy tam są, ci którzy ćwiczą i maszerują w defiladach, są nośnikiem określonych wartości. Zbiorowa afirmacja, szaleństwo, ekstaza... ze strachu, obowiązku, miłości...?

Jak przyznaje artysta, skojarzenie synchronicznych ćwiczeń z obwodem elektrycznym lub układem scalonym pojawiło się naturalnie. Na obrazach widzimy nałożone maski siatek i wykresów, które można odnieść do kompozycji, ludzie występują w nich jako połączenia elektryczne, natomiast źródłem prądu jest idea.

Erwin Wyjadłowski jest malarzem anonimowych ludzi, traktowanych jak podzespoły ideologicznej machiny. Jego malarstwo jest kontrastowe, realizm łączy się w nich z abstrakcją, natomiast indywidualizm jednostki z jej zatraceniem w grupie rządzonej przez doktrynę. Zapraszam na wystawę.

 
Agnieszka Julia Stefańczyk

 

 

obrazy Ewina Wyjadłowskiego

Erwin Wyjadłowski Bez tytułu (2013)

 

Obrazy artysty dostępne w naszej Galerii.

 

Obrazy artysty dostępne w naszej Galerii.

 

Katalog wystawy:

 

 

  Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog towarzyszący wystawie (16 str., format A6), prosimy o kontakt.

 

Fotorelacja z wernisażu

 

 

 

fot. Agnieszka Julia Stefańczyk

 

ERWIN WYJADŁOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Erwin Wyjadłowski urodził się w 1980 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego następnie prof. Leszka Misiaka. Dyplom obronił w 2012 roku.

 

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

 
2015 - "Synchronizacja", Galeria Sztuki ATTIS, Kraków;
2014 - Wystawa malarstwa Erwina Wyjadłowskiego, Galeria Back Door, Katowice;
2014 - „Układ scalony″ - indywidualna wystawa, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków;
2012 - „Przed upadkiem″ - wystawa indywidualna, Galeria Łącznik, Kraków;

 

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

 
2014 - 10. Inspiracje „Xtreme” 13 Muz, Szczecin;
2013 - Biennale sztuki młodych „Rybie Oko” Ustka, Słupsk;
2012 - „Promocje” - wystawa pokonkursowa, Legnica; „Świeża krew” - wystawa pokonkursowa, Wrocław;
2012 - „Dyplom 2012″ - wystawa prac dyplomowych, Kraków;
2012 - „Autoportret w cudzym ciele” - wystawa rysunku, Kraków;
2009 - „Mondo Ex” - warsztaty studentów byłego bloku wschodniego, Acaia, Włochy; 2008 - „Wystawa Malarstwa”, konsulat niemiecki, Kraków;

 

Wydarzenie odbyło się w ramach IV edycji Cracow Gallery Weekend.

 

W weekend 25 i 26 kwietnia 2015 r. Galeria otwarta będzie w godzinach:

25.04 (sobota) - 11.00 - 18.00
26.04 (niedziela) - 11.00 - 15.00

W niedzielę o godz. 11.30 odbyło się oprowadzanie po wystawie z udziałem artysty.
Zapraszamy! 

Logotyp Krakers

 

Cracow Gallery Weekend Krakers to odbywający się od czterech lat projekt, promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. Przez ten czas, jego – stworzona na podstawie innych tego typu wydarzeń z całego świata – forma, osiągnęła nową, zupełnie indywidualną jakość, skierowaną przede wszystkim na odkrywanie i pobudzanie rozwoju współczesnego rynku sztuki. W tym celu w ramach Krakersa podejmowana jest współpraca nie tylko z największymi galeriami, ale także niezależnymi ośrodkami działalności artystycznej, sprzeciwiając się propagowaniu stereotypu konserwatywnego estetycznie Krakowa. Do udziału w Cracow Gallery Weekend, obok galerii prywatnych, zapraszane są instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers stawia przed sobą bowiem zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje jego mieszkańców. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.

Wymiar społeczno-polityczny wydarzenia akcentowany jest nie tylko poprzez prezentowaną twórczość, ale również przez specjalnie na ten czas przygotowywane wydarzenia towarzyszące. Tegoroczny panel dyskusyjny „Z daleka wszystko wygląda pięknie” będzie okazją do zadania pytań o sens i potrzebę organizacji gallery weekendów w Polsce oraz stanowić będzie pretekst do refleksji nad zmianami, które zachodzą w polu współczesnych sztuk wizualnych.

W program czwartej edycji Cracow Gallery Weekend Krakers, obok 26 galerii prywatnych, włączone zostały instytucje publiczne – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Po raz pierwszy przeprowadzone zostaną również akcje „Weekend Sztuka + Książka” oraz „Weekendowe podbijanie galerii”. Pierwsza z nich dotyczyć będzie literackiego wymiaru sztuki – w wybranych krakowskich księgarniach od 24 do 26 kwietnia, będzie można skorzystać z atrakcyjnych rabatów na wydawnictwa związane z wydawnictwami artystycznymi. „Weekendowe podbijanie galerii” wprowadzając element gry miejskiej, ma natomiast na celu nie tylko zachęcenie uczestników gallery weekendu do bardziej aktywnego udziału w wydarzeniach, stanowi również próbę ukazania miejsc dedykowanych sztuce współczesnej, jako bardziej otwartych na otoczenie i osoby spoza środowiska artystycznego.

Tegoroczna edycja Cracow Gallery Weekend Krakers objęta została Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP Kultura, Radio Kraków, Magazyn Szum, Portal Rynek i Sztuka, Aktivist!, PROwincja, Karnet, Fragile, Kompas Sztuki, Kulturatka.pl, Legalna Kultura, Małopolski Instytut Kultury, Artinfo.pl, Krakow.pl, Fresh From Poland oraz Magazyn Purpose.

 

Więcej o informacji o wydarzeniu na stronie internetowej: cracowgalleryweekend.pl i fanpage

https://pl-pl.facebook.com/krakowskigalleryweekend

powrót do listy aktualności

x
«
»