Aktualności

Data dodania: 2015-03-03

Anna Kruszak - nowa artystka w naszej Galerii.

anna kruszak

 

 

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z malarstwem Anny Kruszak.

ANNA KRUSZAK urodziła się w 1982 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jej praca pt. "Atrium" zdobyła nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Takasaki Art & Music Competition for High Scholl Students, natomiast w 2006 roku obraz pt. "Pokłon" został wybrany na 5. Międzynarodowe Biennale Malarstwa w Turynie.


W 2011 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pt. "Rzeka Snu", natomiast w 2014 roku w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki miała miejsce prezentacja "Miastagramy". W 2015 roku wzięła udział w wystawie zbiorowej "Bez Różu", w Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu.

Wywiad artystką

O malarstwie


Agnieszka Julia Dudek: Zdzisław Beksiński określał swoją sztukę jako pejzaż wewnętrzny, jak Pani określiłaby swoje malarstwo?

Anna Kruszak: "Obrazy - mapy" - "miastagramy" - powstają jako rodzaj pamiętnika, który ukazuje w symboliczny sposób kolejne przystanki na drodze mojej wędrówki przez życie.


AJD:
Który artysta wywarł na Pani największy wpływ?

AK: Trudno wskazać jednego. Od lat fascynuje się historią sztuki i mogłabym długo opowiadać o estetycznych przeżyciach związanych z dziełami Rothko, Turnera, Renoira. Jednak to obrazy Tadeusza Brzozowskiego są mi najbliższe i to o tym artyście mogę powiedzieć, że wywarł na mnie wpływ. Żaden sprawny warsztatowo twórca nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak ten poeta-malarz, którego prace oddziałują na wszystkie zmysły, w nostalgiczny, bardzo według mnie polski sposób.

obrazy Anny KruszakAnna Kruszak, Lwów (2015)


AJD: Jak długo Pani pracuje nad obrazem?

AK: Jeśli prawdą jest że inspiracja przychodzi do człowieka najwyżej raz na miesiąc (wg Paco de Lucia) to czas poświęcony na 1 obraz średnio zamyka się w takim miesięcznym cyklu, choć zdarzają się wyjątki. Często sztuką jest NIE dokończyć obrazu, który jeszcze nie spełnił naszych wymagań, ale ujawnił coś nieoczekiwanego i fascynującego po drodze.


obrazy Anny KruszakAnna Kruszak, KRK (Kraków)


AJD: Co Panią zachwyca? Co Panią inspiruje?

AK: Banalnie i szczerze odpowiem, że natura, jej moc i niezbadany ogrom.

AJD: Dziękuję za rozmowę.

[Z Anną Kruszak rozmawiała Agnieszka Julia Dudek, 5.03.2015 r.]


Inne prace artystki w ofercie Galerii.

powrót do listy aktualności

x
«
»