Aktualności

Data dodania: 2015-03-01

Grafika Jerzego Dmitruka Grafiką Roku.

Praca Jerzego Dmitruka pt. "Zdobywca hotyzontu" została ogłoszona Krakowską Grafiką Roku.

Łukasz Gazur
Czarna plama zdobyła tytuł grafiki roku Grafika.
Krakowską Grafiką Roku została praca Jerzego Dmitruka – „Zdobywca horyzontu”.

Rywalizacja była jednak zacięta. Dość powiedzieć, że z ośmiu głosujących na zwycięskie dzieło zagłosowało trzech. Pozostali rozproszyli swoje głosy na prace, które doszły do finału: „Śliwkówkę” Teresy Frodymy, „O kruchości i przemijaniu” Jacka Zaborskiego i „Jonasza” Stanisława Wójcickiego.

Zwycięska praca to abstrakcyjna wizja, zainspirowana rzeczywistymi kształtami: czarna plama z okalającą ją jaśniejącą poświatą. Przypomnijmy, że jury nagrody przyznawanej przez ZPAP okręg krakowski wybierało zwycięską grafikę z zestawu prac, które zdobywały w mijającym roku tytuł Krakowskiej Grafiki Miesiąca.

Już grono finalistów wskazuje, że w comiesięcznych odsłonach artystycznych zmagań rywalizowały ze sobą prace znanych (i lubianych) krakowskich artystów. Warunkiem dopuszczenia do konkursu było wykonanie pracy mieszczącej się w definicji grafiki – bez określania techniki. Nie było natomiast ograniczeń co do tematu (wyjątkiem jest edycja „o tematyce krakowskiej”, którą w 2014 roku wygrał Aleksander Mitka). Zwycięska praca to wklęsłodruk, który zdobył jedno z wyróżnień regulaminowych w czerwcowej edycji Krakowskiej Grafiki Miesiąca (zwycięską pracą tej edycji była „Róża” Małgorzaty Stachurskiej).

 

Łukasz Gazur, Czarna plama zdobyła tytuł grafiki roku Grafika, "Dziennik Polski", 18.12.2014 r.
[źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3688300,czarna-plama-zdobyla-tytul-grafiki-roku,id,t.html]

Prace artysty w ofercie Galerii:

grafika Jerzego Dmitruka

Jerzy Dmitruk, Myśl abstrakcyjna z cyklu Żywot malarza

 

grafika Jerzego Dmitruka

Jerzy Dmitruk, Siewca urodzaju

powrót do listy aktualności

x
«
»