Aktualności

Data dodania: 2014-04-18

Relacja z wystawy Stanisława Kuskowskiego na portalu artinfo.plStanisław Kus
kowki - w odcieniach czerni.

Po ekspozycjach sztuki młodych artystów, przyszedł czas na malarstwo starszego pokolenia. Zaprezentowano malarstwo Stanisława Kuskowskiego, który pierwsze kroki artystyczne stawiał pod okiem Marii Ritter, a dyplom obronił w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1966 roku - aż do końca życia (zm. 1995) mieszkał na stałe w Nowym Targu. W ocenie krytyków twórczość Stanisława Kuskowskiego wpisuje się w nurt abstrakcji metafizycznej o ekspresjonistycznym wyrazie.

Nazywano go "czarnym malarzem", gdyż właśnie ten kolor upodobał sobie szczególnie. Na płótnach odnajdziemy wiele jego odcieni, a w każdej pracy czerń jest przeciwwagą dla światła i koloru, które przebijają się przez jej mrok. Na wystawie znalazło się siedemnaście prac. Najwcześniejszy z prezentowanych obrazów pochodzi z 1975 roku, natomiast ostatni z 1994 roku. Grupa ta stanowi przekrój przez twórczość artysty. Od zanurzonych w czerni wczesnych prac (Przystań, Zaginiony, Kamil) po kompozycje o rozjaśnionej kolorystyce (Inwazja, bez tytułu). Obrazy malowane są cienko i kolejne warstwy laserunku prześwitują przez siebie, subtelnie kształtując przestrzeń malarską. Natomiast światło wybucha jasnymi i czystymi kolorami (Uroczysko). W obrazie przewodnim wystawy (Siła przebicia), mrok stanowi wyłącznie arenę dla światła i koloru.

Malarstwo Kuskowskiego jest różnorodne, ekspresyjne w swej naturze, abstrakcyjne w formie i metafizyczne w treści, a jego sztuka nadal odkrywana jest przez następne pokolenie odbiorców.


Link do artykułu na artinfo.pl

powrót do listy aktualności

x
«
»