ZAGAJEWSKI Stanisław

STANISŁAW ZAGAJEWSKI

Stanisław Zagajewski urodził się ok. 1927 roku, zmarł w 2008 roku we Włocławku. Był artystą nieprofesjonalnym, przedstawicielem nurtu art-brut, bywa nazywany Włocławskim Nikiforem. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich ceramików art-brut.
Jako małe dziecko został porzucony, nie znał swojego nazwiska i daty urodzenia. Wychowywał się w zakładach opiekuńczych, m.in. w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Rodziny Maryi w Ciechocinku, później w Grabiu i Warszawie.
Życie spędził samotnie, kochał otaczać się zwierzętami. Zarabiając na życie podejmował się różnych prac, np. ogrodnika, pracował też przy odbudowie warszawskiej Starówki czy budowie MDM w Warszawie. Ostatecznie osiadł we Włocławku, gdzie, dzięki staraniom Aleksandra Jackowskiego, wybitnego etnografa i znawcy sztuki art-brut, otrzymał niewielki dom.
Jako rzeźbiarz został dostrzeżony na początku lat 60., kiedy to jego pracami zainteresowała się Cepelia oraz Instytut Sztuki PAN.

Stanisław Zagajewski był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Sztuka Stanisława Zagajewskiego

Stanisław Zagajewski tworzył w glinie, konstruując fantazyjne kształty. Wiedzę technologiczną na temat wypału zdobył współpracując z Cepelią. Rzeźbił głównie naturę - rośliny, kwiaty, zwierzęta, twarze, ale także nierzeczywiste maszkarony oraz sceny biblijne, a nawet całe ołtarze. Niekiedy pokrywał swoje prace barwnym szkliwem.

Stanisław Zagajewski - wystawy, nagrody i kolekcje

Pierwsza wystawa Stanisława Zagajewskiego została zorganizowana w 1963 roku w pawilonie w warszawskich Łazienkach. W kolejnych latach eksponował np. w Pułtusku i w warszawskiej "Zachęcie". Odbyło się również kilka wystaw indywidualnych jego pra cStanisława Zagajewskiego, m.in. we Włocławku i w Warszawie, a także za granicą - w Paryżu i Londynie.

Stanisław Zagajewski został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Brata Alberta, Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace Stanisława Zagajewskiego znajdują się w wielu zbiorach muzealnych, np. w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Collection de l'Art Brut w Lozannie. Największy zbiór dzieł rzeźbiarza przechowywany jest w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

NIEDOSTĘPNE PRACE STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»