MILLI Zygmunt

 

ZYGMUNT MILLI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zygmunt Milli urodził się w 1898 roku w Jarosławiu, zmarł w 1963 roku w Krakowie. Brał udział w I wojnie światowej. W latach 1920-1925 studiował w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych u Jana Bukowskiego i Wiesława Zarzyckiego. W tym samym okresie pracował jako dekorator teatralny.
Malarz był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w 1928 roku wstąpił do Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”, z którym niejednokrotnie wystawiał swoje prace. Zygmunt Milli czynnie działał w krakowskim środowisku artystycznym, był redaktorem pisma „Głos Plastyków”, członkiem Zrzeszenia Artystów Rzemieślników „Głowica” oraz Zrzeszenia Artystów Polskich „Krąg”.
W latach 20. pracował w klinice psychiatrycznej, gdzie prowadził mechanoterapię.

Artysta malował pejzaże i martwe natury, podejmował również tematykę wnętrz architektonicznych oraz portretów, przedstawiał także akty. Sztuka malarza charakteryzuje się dekoracyjnością i obecnością wpływów środowiska postimpresjonistycznego. Malowane w okresie pracy w klinice portrety cechują się natomiast wysoką ekspresyjnością.
Poza malarstwem sztalugowym Zygmunt Milli zajmował się polichromią, w 1929 roku założył zajmującą się dekoracją ścienną firmę „Styl”, która była odpowiedzialna m.in. za polichromie w kościołach w Zawoi i Dębicy czy świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Artysta eksperymentował również ze sztuką stosowaną, projektował ekslibrisy i kilimy. Zajmował się też konserwacją.

Artysta wystawiał swoje prace w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Lwowie i Poznaniu.
Obrazy malarza znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum w Jarosławiu.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZYGMUNTA MILLEGO

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»