KROKOWSKA-ZASTAWNIK Zofia

 

ZOFIA KROKOWSKA-ZASTAWNIK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zofia Krokowska-Zastawnik urodziła się w 1910, zmarła w 2004 roku. Została pochowana na cmentarzu w Chrzanowie. Wykształcenie artystyczne zdobywała podczas studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczała na zajęcia m. in. w pracowniach Wojciecha Weissa czy Xawerego Dunikowskiego. Naukę kontynuowała za granicą – we Florencji oraz w Wenecji.
W młodym wieku rozpoczęła działalność wystawienniczą, bowiem już przed II wojną światową eksponowała swoje prace w krakowskim Pałacu Sztuki. W 1945 roku malarka została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. W kolejnych latach związała się z Wrocławiem, gdzie wystawiała na pokazach ZPAP oraz CBWA.

Zofia Krokowska-Zastawnik uprawiała malarstwo sztalugowe, posługiwała się głównie techniką olejną. Podejmowała tematykę pejzażu i martwej natury, malowała również kwiaty i wizerunki kobiece, w tym akty. Jej twórczość charakteryzuje się raczej ciemną, przygaszoną gamą barwną. Ujawniają się w niej wpływy nauczyciela artystki, Wojciecha Weissa oraz elementy charakterystyczne dla nurtu koloryzmu.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także publicznych, m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obrazy Zofii Krokowskiej-Zastawnik można oglądać również we wzniesionej przez matkę artystki willi Flora w Krynicy.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt