MACEDOŃSKA Wanda

MACEDOŃSKA Wanda
MACEDOŃSKA WandaMACEDOŃSKA WandaMACEDOŃSKA Wanda

MACEDOŃSKA Wanda BIO

Tytuł:Veritas Odium Parit (1986)
Technika:olej, płótno
Wymiary:27 x 22,5 cm
Uwagi:
Cena:1400,00 zł Kup

 

WANDA MACEDOŃSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Wanda Macedońska-Zalewska urodziła się w 1929 roku we Lwowie, zmarła w 2013 roku. W latach 1950-1956 studiowała na Wydziale Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu nauki pracowała jako konserwator, zajmowała się również reklamą. Pod koniec lat 60. zdecydowała jednak poświęcić się wyłącznie własnej twórczości.
Duży wpływ na ukształtowanie się stylu Wandy Macedońskiej-Zalewskiej miała jej znajomość historii sztuki oraz podróże, m.in. do Florencji. W dekoracyjnych obrazach artystki można zaobserwować płynny rozwój od silnych inspiracji sztuką włoskiego Quattrocenta po nawiązywanie do współczesnego nurtu realizmu magicznego.

Wanda Macedońska-Zalewska malowała przede wszystkim człowieka, niemal zawsze otoczonego zwierzętami czy przedmiotami o znaczeniu symbolicznym, co stanowiło poniekąd wynik wpływu barokowego malarstwa północnoeuropejskiego. Malarka tworzyła również martwe natury, w których często pojawiał się zegar – jego rolą było przypomnienie o ulotności i ciągłym upływie życia.