POPIEL Tadeusz

TADEUSZ POPIEL – NOTA BIOGRAFICZNA

Tadeusz Popiel urodził się w 1863 roku w Szczucinie, zmarł w 1913 roku w Krakowie. W latach 1876-1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki, Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Leopolda Löfflera. Naukę kontynuował w Wiedniu u Hansa Makarta, a następnie w Monachium, gdzie doskonalił warsztat pod kierunkiem Alexandra Wagnera, Karla Piloty’ego oraz Stanisława Grocholskiego. Po powrocie do kraju w 1888 nauczał na prywatnych kursach rysunku i malarstwa.

Tadeusz Popiel malował kompozycje historyczne, religijne, rodzajowe oraz portrety. Jego prace wpisywały się w nurt pełnego patosu malarstwa akademickiego jego czasów. Od roku 1899 współpracował z Wojciechem Kossakiem i Janem Styką przy malowaniu "Panoramy Racławickiej". Wykonywał także monumentalne dekoracje ścienne, m.in. dla kaplicy św. Stanisława przy Katedrze w Padwie, kościoła św. Katarzyny w Petersburgu oraz cerkwi Przemienienia Pańskiego we Lwowie.

Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. złotymi medalami na wystawach w Paryżu (1890) i San Francisco (1894).

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt