KOKIETEK Tadeusz

TADEUSZ KOKIETEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Tadeusz Kokietek urodził się w 1920 roku w Łodzi, zmarł tamże w 1982 roku. W dziedzinie sztuki był samoukiem, swoje studia opierał na tradycji europejskiego malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Tadeusz Kokietek cieszył się uznaniem wśród lokalnych kolekcjonerów, malował obrazy dla rodzin znanych łódzkich przemysłowców, m.in. Grohmanów i Geyerów.
Zajmował się malarstwem sztalugowym i ilustracją. Posługiwał się techniką olejną i akwarelą. W swojej sztuce podejmował najczęściej tematy historyczne, batalistyczne i rodzajowe, głównie myśliwskie. Nierzadko inspirował się literaturą, np. powieściami Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Wykonywał również portrety na zamówienie, rzadziej malował pejzaże, weduty i martwe natury. Jednym z ulubionych motywów artysty były konie.
W dziedzinie ilustracji Tadeusz Kokietek współpracował z łódzkim dziennikiem "Express Ilustrowany".

Wystawiał na wielu ekspozycjach, m.in. w warszawskiej Zachęcie, jego prace pokazano także na dwóch wystawach pośmiertnych – w łódzkim Biurze Wystaw Artystycznych (1983) oraz w Łódzkim Domu Kultury (2021). Za swoje dzieła zdobył kilka nagród, np. Nagrodę Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego (1938).
Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, ale także w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»