ROLICZ Stanisław

ROLICZ Stanisław BIO

Tytuł:

Z cyklu Piękno Ziemi Ojczystej

Technika:akwatinta barwna, papier
Wymiary:22,3 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)
42 x 51 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowana p.d.: "StRolicz"
Opisana l.d.: "z cyklu "Piękno Ziemi Ojczystej" (nieczytelne)"
niedostepny

STANISŁAW ROLICZ

Stanisław Rolicz urodził się w 1917 roku w Mandżurii, zmarł w 1997 roku w Sopocie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Litewskiej Akademii w Wilnie. Studia przerwał wybuch II wojny światowej. W 1945 roku przeprowadził się do Gdyni, gdzie działał w tamtejszym oddziale Związku Polskich Artystów Plastyków. Następnie rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w 1948 roku. Po zakończeniu studiów powrócił do Gdyni, gdzie zaczął pracę nauczyciela Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Był czynnym członkiem tamtejszego środowiska artystycznego, zaś od 1950 roku pełnił funkcję dyrektora gdyńskiego Ogniska Plastycznego.

Twórczość Stanisława Rolicza

Artysta zajmował głównie grafiką. Korzystał z technik metalowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt) oraz z techniki drzeworytu. W swoich pracach podejmował tematy pejzażowo-rodzajowe i związane z życiem miejskim Gdańska i Gdyni. Był jednym z pierwszych twórców, który dokumentował powojenne zniszczenia Gdańska.

Stanisław Rolicz tworzył również prace o charakterze rysunkowym i malarskim. Artysta tworzył liczne exlibrisy.

Stanisław Rolicz - wystawy i kolekcje

Artysta uczestniczył w wystawach artystycznych w kraju i za granicą, pokazywał swoje prace m.in. w Moskwie i Wiedniu.

Prace Stanisława Rolicza znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni.

NIEDOSTĘPNE PRACE STANISŁAWA ROLICZA

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»