ROLICZ Stanisław

ROLICZ Stanisław
ROLICZ StanisławROLICZ StanisławROLICZ Stanisław
Tytuł:

Fragment fasady domu kupca Speimanna z cyklu Z ruin Gdańska (1946)

Technika:akwaforta, papier, edycja VIII/16
Wymiary:37,7 x 24,1 cm (w świetle oprawy)
43,3 x 29,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Cena:700 zł Kup
ROLICZ Stanisław
ROLICZ StanisławROLICZ StanisławROLICZ Stanisław
Tytuł:

Z cyklu Piękno Ziemi Ojczystej

Technika:akwatinta barwna, papier
Wymiary:22,3 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)
42 x 51 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Cena:700 zł Kup

 

STANISŁAW ROLICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Rolicz urodził się w 1917 roku w Mandżurii, zmarł w 1997 roku w Sopocie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Litewskiej Akademii w Wilnie. Studia przerwał wskutek wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku przeniósł się do Gdyni, gdzie współtworzył tamtejszy oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Następnie rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom otrzymał w 1948 roku. Po ukończeniu studiów powrócił do Gdyni i podjął się pracy pedagogicznej jako nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Czynnie działał w środowisku artystycznym, od 1950 roku pełnił funkcję dyrektora gdyńskiego Ogniska Plastycznego.

Stanisław Rolicz zajmował się przede wszystkim grafiką, tworzył w technikach metalowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt) oraz w technice drzeworytu. Był jednym z pierwszych artystów, który rozpoczął dokumentację zniszczeń Gdańska po działaniach związanych z II wojną światową. Poza tematyką miejską artysta podejmował również motywy pejzażowo-rodzajowe z Gdańska, Gdyni i okolic, przedstawiał zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, tworzył również portrety, m.in. wizerunki rybaków, rzadziej podejmował tematykę religijną i mitologiczną.
Stanisław Rolicz, poza grafiką, zajmował się również rysunkiem i malarstwem, na tym ostatnim skupił się najbardziej pod koniec swojego życia. W dziedzinie malarstwa wykonywał pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe, np. utrzymane w idei sztuki socrealistycznej portrety marszów.
Dużą rolę w twórczości Stanisława Rolicza odegrały licznie przez niego komponowane exlibrisy.
Artysta uczestniczył w wystawach artystycznych w kraju i za granicą, pokazywał swoje prace m.in. w Moskwie i Wiedniu.

Prace Stanisława Rolicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Gdańsku i Kielcach, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Historycznego Gdańska czy Polskiej Akademii Nauk (Gdańsk).

 

x
«
»