KORZENIEWSKI Stanisław

STANISŁAW KORZENIEWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Korzeniewski urodził się w 1882 roku, zmarł w 1942 roku. Był artystą związanym ze środowiskiem monachijskim. Studia artystyczne prawdopodobnie rozpoczął jeszcze w Polsce, ale już w 1895 roku figurował jako uczeń Karla Rauppa na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Studia ukończył ok. 1900 roku. W 1903 roku Stanisław Korzeniewski wstąpił do Kunstvereinu, był również członkiem Münchener Künstler-Genossenschaft.
Artysta jedynie kilka razy przyjeżdżał z Niemiec do rodzinnego kraju, brał udział w powstaniu wielkopolskim.

Stanisław Korzeniewski był bardzo płodnym artystą, dużo malował i często wystawiał swoje prace w Monachium i Berlinie, ale także w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.
We wczesnym okresie twórczości artysta malował głównie pejzaże, np. widoki lasu z okolic Polesia i sceny rodzajowe, m. in. rybaków przy pracy. Później w dorobku artystycznym Stanisława Korzeniewskiego pojawiło się więcej portretów, z których męskie cechowały się doskonałym oddaniem psychologii modela, kobiece zaś utrzymane były w konwencji malarstwa salonowego. Artysta rzadkiej podejmował tematykę religijną oraz baśniową, niekiedy malował również martwe natury z bukietami kwiatów.
Malarstwo Korzeniewskiego często zaliczane jest do nurtu niemieckiego impresjonizmu, ze względu na jego świeżość i głęboką wrażliwość na barwę.

Obrazy Stanisława Korzeniewskiego znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»