BATRUCH Stanisław

STANISŁAW BATRUCH

Stanisław Batruch urodził się w 1935 roku w Zagórzu, zmarł w 2015 roku w Krakowie. Był malarzem i pedagogiem. W 1953 roku zakończył naukę w liceum i rozpoczął kształcenie w Studium Nauczycielskim w Rzeszowie. W latach 1960-1966 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Artysta pracował jako nauczyciel w liceum plastycznym. Od 1972 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie, z kolei od 1980 roku prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. Stanisław Batruch w 1993 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych, z kolei w 2000 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Stanisław Batruch - Twórczość

Malarstwo Stanisława Batrucha wpisuje się w nurt krakowskiego koloryzmu, czerpiąc jednocześnie z sztuki postimpresjonizmu i kapizmu. Artysta tworzył liczne pejzaże oraz sceny rodzajowe osadzone w miejskiej scenerii. Stanisław Batruch chętnie ukazywał ludzi w trakcie wykonywania pracy i codziennych czynności związanych z życiem. Przedstawiane postacie pozbawiał cech indywidualnych, wpływając tym samym na ogólnoludzką wymowę prac. Prace pejzażowe Stanisław Batruch traktował z kolei bardziej zachowawczo, tym samym silnie wpisując się w tradycyjny nurt polskiego koloryzmu.

W twórczości Stanisława Batrucha duże znaczenie ma barwa i złożona faktura malarska.

Stanisław Batruch - Wystawy, wyróżnienia i zbiory

Artysta wziął udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, jednocześnie eksponował swoje prace na 40 wystawach indywidualnych.

Malarz został wyróżniony w trakcie licznych konkursów, a także otrzymał wiele nagród. Stanisław Batruch otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1990) i srebrny medal na Międzynarodowym Biennale Malarstwa w Koszycach (1988). W 2000 roku artysta został nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Prace autorstwa Stanisława Batrucha można znaleźć w licznych prywatnych kolekcjach i w zbiorach wielu muzeów, m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA BATRUCHA

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»