LEDWOS Ryszard

Ryszard Ledwos urodził się w 1926 roku, zmarł w 2007 roku. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w 1950 roku. Od lat 50. był związany ze środowiskiem artystycznym Nowej Huty, od lat 70., przez ponad 30 lat współpracował z nowohucką Galerią "Rytm".

Malarstwo Ryszarda Ledwosa jest niezwykle zróżnicowane. Tworzył w technice olejnej, jednak dzięki zastosowaniu różnych podobrazi malarskich (np. płyta) uzyskiwał odmienne faktury, które wywoływały różnorodne efekty plastyczne.
Artysta tworzył zarówno dzieła abstrakcyjne, jak i oparte na figuracji. Tematyka jego prac w większości związana jest z miejscem zamieszkania, z Nową Hutą. Tu powstały pejzaże, widoki miejskie, sceny przedstawiające robotników przy pracy, malowane w stylistyce, w której odbijają się silne echa socrealizmu. Ryszard Ledwos malował tego typu obrazy mocnymi, lecz regularnymi pociągnięciami pędzla, silnie zaznaczając ciemne kontury i rozkład światła, ten ostatni wyraźnie rozbielonymi barwami.
Artysta tworzył również obrazy abstrakcyjne, w których uwidaczniają się wpływy kubizmu. Formy wykorzystywane przez malarza są silnie zgeometryzowane, harmonijne pod względem kolorystycznym. Estetyka kubizmu, w połączeniu z wpływem sztuki postimpresjonistycznej, powtarza się również w rzadko malowanych przez artystę portretach.
Zupełnie innym klimatem charakteryzują się jego martwe natury, w których występują wykańczane subtelnie przedmioty o delikatnie zatartych granicach. Przykładem tego rodzaju twórczości Ryszarda Ledwosa jest kompozycja „Kwiaty”. Artysta ukazał położony na przykrytym wzorzystym bordowym obrusem stoliku brązowawy wazon z bukietem szkarłatno-bursztynowych kwiatów. Tło obrazu stanowi jednolita, płaska ciemnoczerwono-brązowa plama, zamknięta od lewej strony pasem ciemnej zieleni korelującej z barwą liści bukietu. Dzieło utrzymane jest w przygaszonej, wąskiej, harmonijnej gamie barwnej, jego wyraz skupia się właśnie na kolorze. Malowane jest w sposób niezwykle subtelny, cienką warstwą farby, z wykorzystaniem rytmicznej struktury podobrazia (płyty).

Artysta należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, ponadto wystawiał swoje prace na licznych wystawach zbiorowych, m.in. na Międzynarodowym Triennale Rysunku (1968) i Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (1962, 1964, 1966, 1972), Nowohuckim Salonie Sztuki (1999) oraz wystawie Pokolenia-Artyści Nowej Huty (2004).

Prace Ryszarda Ledwosa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt